Seminar o transparentnosti u postupku javnih nabavki (POBJEDA, 12.06.2009. godine)

Novi zakon za nove obaveze

Sa seminara

Crna Gora je donijela novi zakon o javnim nabavkama, u skladu sa najvišim evropskim standardima, istakla Paraskiva Badesku, šefica Misije OEBS-a

Podgorica, 11. juna – Misija Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS-a) u Crnoj Gori će, kao i do sada, podržati sve dalje aktivnosti usmjerene na jačanje transparentnog i djelotvornog sistema javnih nabavki u Crnoj Gori, saopštila je šefica Misije ambasadorka Paraskiva Badesku.

Badesku je ocijenila da se sprečavanjem korupcije, pravilnom primjenom Zakona o javnim nabavkama, obezbjeđuje jačanje postupka transaparentnosti u trošenju javnih sredstava.

– Crna Gora je u 2006. godini dobila novi Zakon o javnim nabavkama, u skladu sa najvišim evropskim standardima, kazala je Badesku na otvaranju seminara o ostvarivanju principa transparentnosti u postupku javnih nabavki. Zato je potrebno, naglasila je ona , učiniti sve da se službenici za javne nabavke, kao i ostali zainteresovani akteri upoznaju i osposobe za primjenu ovog,relativno novog zakona. Dvodnevni seminar su organizovali Misija OSCE u Crnoj Gori, Uprava za antikorupcijsku inicijativu i Direkcija za javne nabavke, a namijenjen je službenicima vladinih institucija i predstavnicima pravosuđa.

Badesku je podsjetila da je Misija, uočavajući važnost principa transparentnosti i efikasnosti sistema javnih nabavki za smanjenje mogućnosti koruptivne prakse, planirala obuku za primjenu novog Zakona o javnim nabavkama za službenike na lokalnom i centralnom nivou državne vlasti. U tom smislu, već su organizovane tri radionice za službenike lokalnih samouprava i to po jedna za opšine južnog,centralnog i sjevernog dijela koje su bile veoma uspješne,kazala je ona. Javne nabavke predstavljaju veoma važnu politiku Evropske unije i zbog toga zemlje u regionu ulažu velike napore kako bi dostigle evropske standarde u ovoj oblasti, naglasila je Badesku.

Direktor Direkcije za javne nabavke Mersad Mujević, podsjetio je da su javne nabavke u manje razvijenim zemljama izdašan izvor za stimulisanje daljeg ekonomskog rasta i da korupcija ugrožava tržišni oblik privređivanja.

– Sistem javnih nabavki organizovan u skladu sa standardima Evropske unije treba da ubrza borbu za razvoj konkurencije i protiv korupcije, kako bi zemlja na evropskom i svjetskom tržištu ostvarivala toliko potreban ekonomski rast, rekao je Mujević.Prioriteti u narednom periodu su, najavio je on, jačanje efikasne kontrole u psotupcima javnih nabavki,smanjenje broja netransparentnih postupaka,efikasan sistem sankcionisanja kršenja propisa ,kao i jačanje discipline.

Direktorica Uprave za antikorupcijsku inicijativu, Vesna Ratković kazala je da Zakon o javnim nabavkama sadrži sve direktive koje propisuje Evropska komisija i da predstoji unapređenje stručnog znanja u njegovoj primjeni. Uprava, poput promocije drugih mehnizama za borbu protiv korupcije i te kako obraća pažnju i na javne nabavke koje se tradicionalno ubrajaju u potencijalno rizične oblasti, naglasila je ratković. Ona je navela i da je princip transparentnosti od značaja za primjenu Zakona i ohrabrenje onima koji pristupaju javnim nabavkama.

Prošlogodišnje javne nabavke oko 540 miliona eura

Mersad Mujević je naveo da su protekle godine u Crnoj Gori realizovane javne nabavke vrijedne oko 540 miliona eura, što čini nešto više od 16 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) .

On je dodao da taj udio u Italiji iznosi 12,9 odsto BDP, dok je u Holandiji preko 21 odsto.

Mujević je rekao i da je povećana disciplina u dostavljanju Direkciji izvještaja o javnim nabavkama . Protekle godine je,kako je saopštio, izvještaje dostavilo više od 93 odsto obveznika, a u 2007. oko 74 odsto.

V.Borozan