Podgorica, 31.10.2018.godine, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama član 60 stav 1 (“Službeni list Crne Gore”, broj 42/11, 57/14, 28/15 i 42/17), službenici za javne nabavke, zaposleni koji u nadležnom organu i komisiji nadležnoj za kontrolu postupaka javnih nabavki vrše upravne i sa njima povezane stručne poslove, dužni su da se stručno osposobljavaju i usavršavaju i imaju položen stručni ispit za rad na poslovima javnih nabavki.
Cilj obuke je sticanje znanja, vještina i sposobnosti učesnika u procesima javnih nabavki, u cilju efikasnog, ekonomičnog i transparentnog sprovođenja, praćenja i kontrole sprovođenja postupaka javnih nabavki na svim nivoima.
Program obuke se sastojao od zakonodavnog i praktičnog dijela gdje su obrađene Teme kako je i predviđeno Kalendarom obuka za 2018 godinu u okviru modula III i IV.
- Kriterijum za izbor najpovoljnije ponude,
- Ponuda sa prikazom na praktičnim primjerima,
- Rokovi u postupcima javnih nabavki,
- Javno otvaranje ponuda,
- Pregled, ocjena i vrednovanje ponuda,
- Postupak donošenja odluke o izboru i ugovor o javnoj nabavci;
- Javne nabavke u oblasti vodoprivrede, energetike, saobradaja i poštanskog saobraćaja
- Javne nabavke u elektronskoj formi,
- Nabavke u oblasti odbrane i bezbjednosti,
- Zaštita prava u postupku,
- Inspekcijski nadzor,
- Vježba sprovođenja postupka javnih nabavki;
Obuka je održana u skladu sa Programom stručnog osposobljavanja i usavršavanja i Pravilnikom o programu i načinu polaganja stručnog ispita za rad na poslovima javnih nabavkiu oblasti javnih nabavki.
Planiranje javne nabavke, finansijski instrumenti i sredstva obezbjeđenja, važnost analize tržišta, utvrđivanje procijenjene vrijednosti za robe, radove i usluge, odabir postupka, pripremanje tenderske dokumentacije, prikaz praktičnih primjera kroz monitoring javnih nabavki, uslovi ugovora, aktivna legitimacija, su između ostalih teme na kojima je aktivno participiralo 52 predstavnika naručilaca i drugih zainteresovanih lica.
Koncentrisanje na ovlašćenja obuke kao sredstva za jačanje kapaciteta službenika za javne nabavke da sprovode nabavku efikasno i efektivno može podići nabavku iznad isključivo administrativne funkcije i istaći profesionalizam potreban da se postignu pozitivni rezultati.
Tematsku radionicu su održale samostalne savjetnice iz sektora za praćenje sprovođenja propisa i monitoring u javnim nabavkama g-đa Farisa Kurpejović, g-đa Bojana Ninković i g-đa Marija Popović.
Agenda u prilogu.
Služba za odnose za javnošću