Tivat, 28.11.2014.godine – U organizaciji Uprave za javne nabavke organizovan je II Forum o javnim nabavkama na temu – „ Javne nabavke : ključni elementi Strategije za razvoj sistema“. Forum o javnim nabavkama predstavlja jedan od najznačajnijih događaja koje Uprava realizuje protekle dvije godine, zapravo predstavlja pano na kojem učesnici zajednice javnih nabavki u Crnoj Gori diskutuju o aktuelnim temama u ovoj oblasti.
Cilj II Foruma je da učesnicima odnosno stručnjacima iz oblasti javnih nabavki pruži priliku za pregled i diskusiju rezultata postojeće Strategije razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori za period 2011-2015, kao i zajednička identifikacija smjernica za rad na novom strateškom dokumentu, čija je izrada predviđena za narednu godinu.
Na II Forumu o javnim nabavkama učešće je uzelo oko 60 predstavnika zajednice javnih nabavki u Crnoj Gori, bili su prisutni predstavnici Uprave za javne nabavke, SIGMA-e, Komisije za kontrolu postupka javnih nabavki, obveznici zakona, ponuđači kao i predstavnici NVO Sektora (MANS, CEMI, Institut Alternativa).
Predavači na II Forumu bili su:
• g-din dr Mersad Mujević, direktor, Uprava za javne nabavke/Predsjednik Koordinacionog tijela za praćenje implementacije Strategije
• g-din Daniel Ivarsson, viši savjetnik, SIGMA
• g-đa Teja Kolar, expert SIGMA-e/bivša direktorica javnih nabavki u Hrvatskoj
• g-đa Mara Bogavac, pomoćnik direktora
• g-đa mr Sandra Škatarić, rukovodilac odjeljenja/sekretar Koordinacionog tijela za praćenje Strategije
• g-đa Suzana Pribilović, Predsjednica Komisije za kontrolu postupka javnih nabavki,
• g-đa Ana Miljanić, Skupština CG/ članica Koordinacionog tijela
• g-din Vladan Tabaš, ČIKOM/predstavnik ponuđača.
Tema ovogodišnjem II Foruma proistekla je iz Zaključaka Vlade Crne Gore, koji se odnose na donošenje Strategije razvoja sistema javnih nabavki u CG za period 2011-2015 godine.
U okviru mjere pod rednim brojem 17, predviđeno je organizovanje Foruma o javnim nabavkama, kao jedne od strateških aktivnosti realizacije strateškog dokumenta. S tim u vezi, u organizaciji Uprave za javne nabavke i SIGMA-e, dana 28. marta 2013. godine, organizovan je I Forum o javnim nabavkama „Novi Zakon o javnim nabavkama: izvučene pouke iz prve godine implementacije“, čiji je osnovni cilj bila diskusija o rezultatatima prve godine sprovođenja novog Zakona o javnim nabavkama, koji je na snazi od 1 januara 2012. godine.
Ovogodišnji II Forum o javnim nabavkama na temu: „Javne nabavke ključni elementi Strategije za razvoj sistema“, organizovan je u saradnji sa Organizacijom za ekonomsku bezbjednost i saradnju OECD ogranak Sigma i Opštinom Tivat, koja je u ulozi pravog domaćina ugostila članove zajednice javnih nabavki u Crnoj Gori.
Predsjednik Opštine Tivan g-din Ivan Novosel se u svom pozdravnom govoru osvrnuo kratko na važnost ovog događaja i na potrebu efikasnijeg trošenja javnih sredstava i svakako poželio dobrodošlicu učesnicima II Foruma o javnim nabavkama.
Direktor Uprave g-din Mujević je kroz uvodnu riječ istakao dva pravca kroz koje treba posmatrati javne nabavke u ovom trenutku, to su:
– Savremeni izazovi reformi javnih nabavki;
– Sprovođenje aktivnosti Crne Gore na mjerama koje se tiču pregovaračke pozicije (V poglavlje).
Direktor dr Mujević je istakao da kao glavne probleme u sistemu javnih nabavki u Crnoj Gori vidi sljedeće:
• Nedovoljna efikasnost mehanizama prevencije zloupotrebe u javnim nabavkama,
• Odsustvo primjerenog i pravovremenog sankcionisanja kršenja zakona,
• Raskorak između zakonom određenih zadataka i kapaciteta institucija nadležnih za sprovođenje zakona,
• Koordinacija institucija.,
• Nedovoljna alokacija finansijskih sredstava institucijama kije se bave politikom javnih nabavki u CG prije svega UzJN i DKzKPJN,
• Nedovoljni administrativni kapaciteti naročito u svijetlu novih nadležnosti utvrđenih Izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama iz 2011 godine.
Pored gore rečenog Direktor Mujević se osvrnuo i na sadaašnje stanje u zakonodavnom procesu i istakaoa da u skladu sa preporukama Evropske unije koje su sadržane u Izvještajnim preporukama tj. Izvještajima koji govore o progresu u Crnoj Gori u oblasti javnih nabavki, sugerisano je politici sistema javnih nabavki da se pozabavi određenim djelovima zakona, te je u tom pravcu bilo potrebno se osvrnuti na jedan broj članova zakona, na nadležnosti institucija, nove direktive prije svega direktiva u oblasti komunalnog sektora, direktivu o odbrani i bezbjednosti, oblast zaštite prava, obuci, unapređenju kapaciteta, bolja upravljivost podacima tj. statistikom, planova javnih nabavki… i o ovome ću govoriti u nastavku, tom prrilikom je istakao i da slabosti sistema, i dalje su evidentne u nedovoljnoj motivisanosti službenika za javne nabavke i zaposlenih na poslovima javnih nabavki kao posljedica njihove kontinuirane neadekvatne nagrađenosti za rad na poslovima javnih nabavki.
Primjedbe navedenih lica kontinuirano se upućuju Upravi, što ukazuje na potrebu poboljšanja njihovog materijalnog statusa, obezbjeđenja bolje organizacije poslova javnih nabavki osnivanjem posebnih organizacionih jedinica, što je i preporuka relevantnih međunarodnih organizacija, a u cilju stvaranja nezavisnog i stručnog kadra kompetentnog da primjenom najbolje prakse garantuje i obezbijedi efektivno i efikasno trošenje budžetskih sredstava.
Pored ovog faktora želim napomenuti i slabosti sistema koji se očituju i u nedovoljnoj edukovanosti rukovodnih struktura o propisima o javnim nabavkama, nepoznavanje strogo propisanih procedura i odgovornosti za trošenje javnih sredstava, vezi ovog zakona i materijalnih propisa koji regulišu predmet javne nabavke najčešće.
Najveći broj obveznika primjene propisa o javnim nabavkama, prepoznao je Upravu za javne nabavke kao partnera u funkcionisanju sistema javnih nabavki, te u tom smislu postupa u skladu sa savjetima i preporukama Uprave, naročito u aktivnostima na pripremi i objavljivanju planova javnih nabavki, poziva za javno nadmetanje, odluka u postupcima javnih nabavki, kao i u pogledu primjene pojedinih odredbi Zakona.
Važan aspekt ovih izmjena i dopuna jeste unaprjeđenje transparentnosti postupka. Uzimajući u obzir da princip transparentnosti podrazumijeva princip javnosti, njegovo ispunjavanje je omogućeno kroz zakonodavni i institucionalni okvir sistema javnih nabavki inkorporiranjem određenih normi ostalih zakona i programa iz drugih oblasti koje doprinose sprovođenju principa javnosti u ovaj Zakon. Pomenuću ovdje samo dva elementa objavljivanje kompletne tenderske procedure i oglašavanje dijela poziva za javno nadmetanje.
Na taj način dobro informisana javnost učestvuje u jačanju kredibiliteta države. Jer transparentnost nije sama sebi cilj, transparentnost je sredstvo, a ne cilj, i svrha tog sredstva se mora razmjeti da bi se ono efikasno primijenilo.
U principu, transparentnost je mehanizam koji se koristi da bi se osigurala prednost KONKURENCIJE.
Ratio legis Izmjena i dopuna Zakona iz 2011.godine, jeste otkalanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi, jasnije definisanje odgovornosti onih koji sprovode postupke javnih nabavki, efikasniji mehanizmi prevencije zloupotreba u javnim nabavkama putem jačanja kroz sistem upravljanja naručiocima, ponuđačima kategorijama i ugovorima, jačanje kontrole putem značajnog povećanja javnosti u sprovođenju javnih nabavki.
Izmjenama i dopunama izbjegnuće se nepotrebni formalizam u zahtjevima koji nemaju suštinski značaj na kvalitet ponude i sigurnost realizacije budućeg ugovora, što sa jedne strane predstavlja određenu vrstu biznis barijere, jer od ponuđača zahtijeva povećane izdatke i ažurnost prilikom pripremanja ponude i ograničava tržišnu konkurenciju, a sa druge strane značajno doprinosi odugovlačenju toka postupka uzrokujući okolnosti i situacije koje utiču na konačni ishod postupka.
Zakon pored rečenog uključuje novine koje u značajnoj mjeri unapređuju primjenu osnovnih principa javnih nabavki, transparentnosti, konkurentnosti, jednakosti ponuđača, ekonomičnosti i efektivnosti, koje se naročito ogledaju kroz:
1. Preciziranje vrste postupaka javnih nabavki i njihovo sprovođenje u odnosu na utvrđene vrijednosne razrede;
2. povećane su nadležnosti i ovlašćenja Uprave za javne nabavke kroz inspekcijski nadzor;
3. definisanje okvirnog sporazuma kao načina zaključivanja ugovora o javnoj nabavci;
4. redefinisanje šopinga kao otvorenog postupka javne nabavke male vrijednosti i njegovo potpuno integrisanje u opšti koncept sa aspekta obaveznosti ispunjavanja uslova za učešće u postupku javne nabavke i načina pripremanja i podnošenja ponuda i procedura sprovođenja postupka;
5. preciziranje uslova za sprovođenje neposrednog sporazuma, kao postupka javne nabavke od strane naručilaca koji raspolažu malim sredstvima za javne nabavke;
6. skraćenje rokova za izmjene i dopune planova javnih nabavki kao preduslova za pokretanje postupka javne nabavke i preciziranje nadležnosti za njihovo donošenje;
7. sadržinu, objavljivanje i dostavljanje tenderske dokumentacije i pojedinih njenih djelova; izmjene i dopune i pojašnjenja tenderske dokumentacije;
8. sredstva finansijskog obezbjeđenja ponude i ugovora o javnoj nabavci;
9. nadležnosti službenika za javne nabavke kao i nadležnosti i sastav komisije za otvaranje i vrednovanje ponuda;
10. oglašavanje obavještenja o pokrenutom postupku javne nabavke;
11. obavezne uslove za učešće u postupku javne nabavke i način dokazivanja njihove ispunjenosti;
12. način određivanja i dokazivanja ispunjenosti fakultativnih uslova za učešće u postupku javne nabavke;
13. oblik, formu i validnost dokaza za dokazivanje ispunjenosti uslova za učešće u postupku javne nabavke;
14. način sačinjavanja i podnošenja ponuda; ispunjavanje određenih obaveznih i fakultativnih uslova od strane ponuđača preko podizvođača, odnosno podugovorača;
15. rokove za podnošenje ponuda;
16. uslove za ispravnost ponude i razloge za neispravnost ponude;
17. postupak pregleda, ocjene, upoređivanja i vrednovanja ponuda i odlučivanje o ispravnosti i neispravnosti podnesenih ponuda;
18. uslove za obustavljanje postupka javne nabavke;
19. zaključivanje ugovora o javnoj nabavci i naknadu štete u slučaju da ponuđač čija je ponuda izabrana kao najpovoljnija ne zaključi ugovor o javnoj nabavci i poništavanje postupka javne nabavke;
20. jasno propisan način donošenja odluke o dodeli ugovora, procedura i rokovi za zaključenje ugovora i jasno i restriktivno propisane mogućnosti promjene ugovora;
21. poprvi put uređene su nabavke u oblasti odbrane i bezbjednosti;
22. sistem zaštite prava učinjen je efikasnijim; predviđeni su prekršaji za sve ozbiljne povrede zakona;
Svaka od naprijed navedenih predloženih izmjena i dopuna ima svoj smisao i značaj, a samim tim zaslužuje iscrpno objašnjenje…što smo učinili kroz 4 javne rasprave i skupštinske odbore.
Kvalitet predloženih izmjena i dopuna će se dodatno osigurati i unaprijediti kroz donošenje podzakonskih akata za sprovođenje Zakona, koja su od neposrednog značaja za njegovu primjenu.
Uvažavajući iskustva zemalja regiona, a naročito Republike Hrvatske, koja je ujedno i najmlađa članice kluba EU, na Forumu je učešće uzela g-đica Teja Kolar, nekadašnja direktorica javnih nabavki u Hrvatskoj i osoba koja je aktivno učestvovala u samom procesu integracije Hrvatske na putu ka dobijanju članstva u EU, a što je u njihovom slučaju blilo i verifikovano samim činom pristupanja.
G-đa Kolar je kroz svoju prezentaciju prošla kroz principe reforme javne uprave, koji obuhvataju najvažnije zahtjeve i kriterijume u skladu sa evropskim vrijednostima za zemlje kandidate i potencijalne kandidate za Evropku Uniju.
Takođe, ukratko se osvranula na specifične reformske potrebe u Crnoj Gori kroz sadašnje stanje javnih nabavki kao i kroz dodatne napore.
Sadašnje stanje javnih nabavki u CG:
-Zakon o javnim nabavkama iz 2011 godine,
-Izmjene ZJN u 2014-u skupštinskoj proceduri (77 od 155 članova su izmijenjeni i dopunjeni)
G-đa Kolar se kratko osvranula i na 3 činjenice iz prakse koje treba dalje unaprijediti i to:
1. Unapređenje sprovođenja Direktive za komunalni sektor
2. Uvođenje osnovnih odredbi Direktiva za javne nabavke u sektoru odbrane i bezbjednosti
3. Rješavanje pitanja koja su u prethodnom periodu ocijenjena kao nedostatna i/ili problematična u praktičnoj primjeni.
Rukovodilac Odjeljenja u Upravi mr Sandra Škatarić u svojoj prezentaciji ukratko se osvrnula na značaj javnih nabavki kao i na zakonodavni okvir u oblasti javnih nabavki.
Kroz svoju prezentaciju g-đa Škatarić istakla je da postizanje veće vrijednosti za novac predstavlja suštinski cilj javnih nabavki. Takođe da se u postupku javnih nabavki treba se pridržavati osnovnih načela koji opredjeljuju javnu nabavku:
• ekonomičnost
• efikasnost
• efektivnost
• kvalitet
• jednakost
• transparentnost postupaka.
Predsjednica Državne Komisije g-đica Suzana Pribilović, istakla je da je karakterističan rast broja predmeta od perioda primjene novog Zakona o javnim nabavkama, što može ukazivati na ozbiljne propuste na strani naručilaca u ovoj oblasti.
Takođe, napomenula je da u slučajevima kada ponuđač ili zainteresovano lice smatra da mu je odlukom Državne Komisije nanijeta šteta, imaju pravo pokretanja parničnog postupka za naknadu štete pred redovnim sudovima Crne Gore.
G-din Vladan Tabaš, kao predstavnik ponuđača istakao je u svom izlaganju da je jedan od većih problema, a tiče se primjene šoping metode u kome mogu učestvovati ponuđači koji su registrovani za obavljanje djelatnosti koja je predmet javne nabavke, kao osnovne, odnosno pretežne djelatnosti, što onemogućava ponuđaču da učestvuje na sve zahtjeve za koje je svojim statutom registrovan. Takođe, pomenuo je i praktični problem aktiviranja bankarske garancije.
Predstavnica Skupštine Crne Gore i član Koordinacionog tijela g-đa Ana Miljanić, takođe se osvrnula u svom izlaganju na sami značaj Strategije kao glavnog strateškog dokumenta u oblasti javnih nabavki i napomenula da planirana izrada Strategije mora biti jedinstvena i sveobuhvatna i istakla korist koju možemo postići iz iskustva susjedne Hrvatske.
Ovaj II Forum o javnim nabavkama, bio je idealna prilika za diskusiju i razmjenu mišljenja od strane svih učesnika u postupku javnih nabavki. Ono sa čim su se svi učesnici složili na diskusiji jeste činjenica da su Izmjene i dopune zakone bile neophodne i složili su se da su svakako pozitivne, što će i sama implementacija dokazati.
Uprava za javne nabavke u saradnji sa svojim partnerima iz Evropske Unije u narednom periodu nastavlja praksu organizovanja ovakvih Foruma, radionica i obuka, kako bi se kroz zajedničko iskustvo došlo do najboljih rezultata.
ZAKLJUČCI SA II FORUMA
1. Konstatovano da su Izmjene i dopune postojećeg Zakona bile neophodne i iste su ocijenjene pozitivno.
2. Iskazan je zajednički stav o potrebi za izradom novog strateškog dokumenta , Strategija razvoja sistema javnih nabavki u CG koja će se odnositi na period 2016-2020 godinu, i da je neophodno preduzeti aktivnosti na izradi iste već početkom naredne godine.
3. Konstatovana je neophodnost kontinuirane edukacije kako naručilaca i njihovih službenika tako i medija, civilnog sektora, ponuđača kroz različite vrste obuka u oblasti javnih nabavki.
4. Konstatovano je da se u budućem periodu mora dodatno osnažiti metodologija izvještavanja kao i kontrola kvaliteta dostavljanja Izvještaja od strane pojedinih naručilaca kao i obezbjeđenje odgovarajućeg analitičkog praćenja javnih nabavki.
5. Konstatovani su kontinuirane primjedbe organa koji upravljaju sistemom javnih nabavki prije svega Uprave i Komisije na nedovoljno opredijeljena sredstva za rad a time i za popunu nedostajućih admonistrativnih kapaciteta.