Kotor, 12. februar 2015. godina – Direktor Uprave za javne nabavke doc dr Mersad Mujević održao predavanje na temu „Sukob interesa i javne nabavke, međunarodna iskustva, preporuke E.K. i kaznene odredbe“ koje su predmet Izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama

Saradnja Uprave za javne nabavke i Komisije za sprječavanje sukoba interesa koja je potvrđena potpisanim sporazumom o saradnji 12.02.2011. godine rezultirala je održavanjem I edukativnog seminara u Kotoru. Uz brojno prisustvo predstavnika naručilaca, ponuđača, sudske i izvršne i civilne vlasti prisutnima su se obratili dr Slobodan Leković, predsjednik Komisije i doc dr Mersad Mujević.

U svom izlaganju Direktor Mujević je ukazao na to da ove izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama, usvojene u decembru prošle godine, izrađene su u okviru novog radnog postupka saradnje EK, SIGMA-e sa regulatornim organima naše zemlje. Cilj je razmijeniti dobru praksu i izraditi nacrt praktične dokumentacije koju države članice i Komisija mogu koristiti kao administrativne alate, smjernice i pomoć za jačanje vlastitih mjera/strategije borbe protiv prevare.

Sukobi interesa postali su učestali problem, posebno u javnoj nabavci za strukturna djelovanja jer mogu uzrokovati ozbiljne štete za Budžet i za ugled zemlje.

U saradnji sa pomenutim međunarodnim organizacijama, UzJN je organizovala radionice, javne debate na kojima se okupio značajan broj privrednika, stručnjaka iz različitih oblasti sa praktičnim iskustvom za upravljanje takvim situacijama. Na osnovu tog znanja, UzJN je normirala i u izradi je popis glavnih područja u kojima je potrebno primijeniti dobru praksu. Biće to korisna alatka za upravljanje sukobima interesa, za rukovodioce koji rade na postupcima javne nabavke za strukturna djelovanja i programe kohezijske politike koje finansira EU a i nacionalni budžeti… i obuhvatiće sve vrste javnih nabavki bez obzira na uključeni iznos.

Međutim, nivo zahtjeva i opseg potvrđivanja morali su uzeti u obzir potrebu za traženjem uravnoteženja između:

a) neophodnih provjera,
b) vrijednosti nabavke,
c) nabavke koje podliježu ili ne podliježu propisima o javnim nabavkama,
d) pojednostavljenje i smanjenje administrativnog opterećenja korisnika.

Nacrt Zakona je povezan sa zakonodavnim prijedlozima u vezi sa kohezijskom politikom 2014 – 2020, kojima se zahtijeva od država članica da uspostave efikasne i razmjerne mjere borbe protiv prevare uzimajući u obzir utvrđene rizike.

Seminar je otvorio Predsjednik Opštine Kotor dr Aleksandar Stijepčević, a na istom svoje izlaganje su imali Maja Karaš-Bošković, Goranka Vučinić i Vahedin Feratović.

 
PR SLUŽBA UPRAVE