Održana prva javna rasprava o prijedlogu novog Zakona o javnim nabavkama u saradnji Uprave za javne nabavke i Privredne komore Crne Gore

U skladu sa Uredbom o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona (“Sl. list CG”, br. 12/12), dana 27. 02. 2018. godine Ministarstvo finansija CG obavijestilo je zainteresovanu javnost da je pokrenut postupak javne rasprave povodom Nacrta zakona o javnim nabavkama.

S tim u vezi,  tekst Nacrta zakona  postavljen je  na web stranicama Ministarstva  finansija www.mig.gov.me  i Uprave za javne nabavke www.ujn.gov.me. Ovim objavljivanjem upućen je poziv građanima, stručnim i naučnim institucijama, državnim organima, strukovnim udruženjima, nevladinim organizacijama, medijima i drugim zainteresovanim organizacijama i zajednicama da se uključe u javnu raspravu i daju svoje prijedloge, primjedbe i sugestije.

Prva javna rasprava na inicijativu Uprave za javne nabavke i Privredne komore CG održana je dana 07.03.2018. godine u Privrednoj komori Crne Gore kojoj su osim predstavnika Uprave za javne nabavke i Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki uzeli učesće članovi Odbora udruženja trgovine  Privredne komore Crne Gore.

U ime  predlagača zakona, učestvovali su:

  • doc dr Mersad Mujević, direktor Uprave za javne nabavke,
  • Zoran Živković, predsjednik Državne komisije,
  • Tomo Miljić, član Državne komisije,
  • Mara Bogavac, pomoćnica direktora Uprave za javne nabavke.

U ime Privredne komore CG učestvovali su potpredsjednica Privredne komore, g-đa Ljiljana Filipović, predsjednik Odbora za trgovinu g-din Stevan Karadaglić, rukovodilac Sektora za pravne i opšte poslove Komore g-din Mitar Bajčeta i rukovodilac Sektora za edukaciju g-din dr Mladen Perazić.

U okviru uvodne riječi, g-din doc dr Mersad Mujević inače predsjednik RG za izradu prijedloga novog zakona o javim nabavkama istakao je da je cilj donosilaca zakona da ovaj akt bude originalan i primjenljiv i da naše zakonodavstvo se pripremi za primjenu evropske direktive 24 i 25 čiji je fokus na zaštiti MiSP, životne sredine, socijalnih i radnih prava, kao i druge direktive povezane sa javnim nabavkama. Naglasio je značajnu ulogu koju su u pisanju zakona imale poslovne asocijacije, među kojima i Privredna komora Crne Gore.

U svom izlaganju g-din Mujević je naveo najznačajnije novine koje se uvode u javnim nabavkama u Crnoj Gori. Posebno je istakao da je važna novina sve privredne subjekte   formalna izjava privrednog subjekta da zadovoljava sve tražene uslove i da ne postoji razlog za njegovo isključenje iz postupka javne nabavke. Istakao je da je to preliminarni dokaz, umjesto izvoda potvrda i drugih stvari koje su administrativno opterećivale za  mala i srednja preduzeća, te da će isto  smanjiti troškove u postupku javne nabavke.

Dalje je naglasio da Nacrt zakona daje rješenja za hitne nabavke koje su u određenim situacijama od posebne važnosti za naručioca  i da žalbeni postupak ne zaustavlja proces nabavki  u slučaju hitnosti, čime će se smanjiti čekanje na njihovu realizaciju. Zatim je istakao važnost projekta e javnih nabavki te da početne analize zemalja EU i drugih ukazuju da elektronsko podnošenje ponuda će umanjiti troškove postupka javnih nabavki za 20 do 25% .

G –din, Zoran Živković, predsjednik Državne komisije za kontrolu javnih nabavki i član RG za izradu Prijedloga novog ZoJN, rekao je da će rješenja o žalbama u postupku javnih nabavki biti u isključivoj nadležnosti ove komisije. Mišljenja je da MiSP pojedinačno nemaju kapacitete učestvovati u pojedinim javnim nabavkama ali da je potrebno da se organizuju i formiraju tijelo koje bi za njih obavljalo neophodne postupke.

Tomo Miljić, predstavnik Državne Komisije i član RG za izradu prijedloga ZoJN između ostalog je naveo da je riječ o novom konceptu zakona koji bitno odstupa od važećeg, da afirmiše svrhu javnih nabavki, a ne formalizam, te da pomiruje interese naručilaca i ponuđača, da Zakon unosi mnogo novina, mehanizama i tehnika, uvodi novi način obračuna poreza na dodatu vrijednost tj. da se procijenjena i ponuđena vrijednost  iskazuje bez PDV a da teret plaćanja PDV-a pada na naručioca i da on za to mora da ima opredijeljena sredstva.

Članovi PKCG – Odbora istakli su važnost ovakvog sastanaka i zahvalili se Upravi i Komisiji na prilici da se u raspravi otklone neka pitanja koja je dosadašnji zakon-norme  činio neprimjenljivim i neučinkovitim. Dalje su istakli da postojeći Zakon o javnim nabavkama ima određene nedorečenosti, da je u u određenim segmentima opterećen nepotrebnim formalističkim pristupom i zahtjevima koji nemaju suštinski značaj na kvalitet ponude i sigurnost realizacije budućeg ugovora. Da ove i neke druge stvari-norme predstavlja biznis barijeru. Pri tom su istakli da  je u interesu naručilaca i ponuđača bilo donošenje novog zakona koji će ujedno biti usklađen sa najnovijim direktivama EU iz ove oblasti.

Privrednici su naglasili da imaju određene primjedne na ponuđena rješenja vezano za:

  • visinu vrijednosnih razreda, odnosno na njihov iznos posebno u dijelu nabavki male vrijednosti;
  • potrebu da se iz zakona briše „ pretežna djelatnost“ koja je bila jedan od najčešćih uzroka žalbenih postupaka;
  • da su među novinama u javnim nabavkama dinamički postupak, elektronska aukcija te se postavlja pitanje spremnosti MSP za tako nešto;
  • da rješenje centralizovanih javnih nabavki prema ocjeni privrednika dovodi MiSP u neravnopravan položaj;
  • da je nepotrebno podignut iznos garancije sa 3 odnosno 5% na 5 i 10% (garancija ponude činidbena) a u slučaju produženja postupka predviđena je i dodatna garancija,
  • da je nepotrebno iskomplikovano dostavljanje garancije uz ponudu (kopija+original), imajući u vidu izjavu banke o validnosti garancije;
  • da je izjava ponuđača o njegovim bilansima koji ukazuju na njegovu ekonomsko-finansijsku sposobnost nepotreban dokument, jer se članom 100 već traže „dokazi izdati od strane investitora, odnosno korisnika o izvršenim isporukama roba, izvršenih usluga iIi izvedenih radova u prethodne tri godine;
  • da je potrebno dodatno pojasniti dostavljanje preliminarne izjave ponuđača;
  • da je potrebno dodatno pojašnjenje utvrđivanja broja bodova za kriterijum izbora ekonomski najpovoljnije ponude u smislu odnosa cijene i kvaliteta ili cijele i troška;
  • da je potrebno iznaći rješenje za povećanje efikasnosti rada naručilaca i Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki, da se spriječi zloupotreba zakona u dijelu špekulativnog odugovlačenja postupka besmislenim žalbama čak i od strane onih koji nijesu direktno zainteresovani za taj postupak, kao i zaštita naručilaca od stane nedovoljno kvalifikovanih ponuđača.

Na dalje u diskusijama istaknute su brojna dobra rješenja i novine koje se uvode novim Zakonom, potrebe dodatnog investiranja u cilju jačanja kapaciteta naručilac i ponuđača kako bi bili spremni na nove postupke i tehnike i elektronsko sprovođenje postupka javnih nabavki.

Predstavnici predlagača su pozvani na dalju saradnju oko izrade ovog ZoJN od predstavnika PKCG i na mogućnosti organizovanja još skupova u okviru javne rasprave o ovom nacrtu i obavezali se da će u najskorijem vremenu i u pisanoj formi dostaviti svoje „poglede“ na izmjene i dopune određenih rješenja koja su ponuđena ovim prijeklogom.

Javna rasprava je završena u 15 i 15 časova.

 

 

PR SLUŽBA UzJN