Održano stručno savjetovanje o pravu i obavezama privrednika i državnih organa iz oblasti zaštite konkurencije u Crnoj Gori

20.01.2014.god, Podgorica – U organizaciji Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) i EU projekta “Jačanje politike zaštite konkurencije u Crnoj Gori“ kojim upravlja Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori a sprovodi ga „Fineurop Support“ (EuroSupport), u hotelu „Podgorica“ održano stručno savjetovanje – seminar na aktuelnu temu “Zaštita konkurencije u Crnoj Gori – prava i obaveze privrednika i državnih organa“.

Savjetovanje namijenjeno privrednicima i državim organima organizovano je u cilju unapređenja postojećih i sticanja novih znanja iz oblasti zaštite konkurencije.

Istaknuto je da Evropska komisija i Delegacija Evropske unije budno nadgledaju razvoj zakona i politika konkurentnosti u Crnoj Gori u okviru pregovaračkog poglavlja 8 pristupnog procesa. Iako poglavlje 8 obuhvata i politike državne pomoći, slobodna i nesmetana politika konkurencije na nivou EU kao šira ekonomska kategorija smatra se jednim od ključnih stubova na kojima počiva EU i Unutrašnje tržište. Stoga je nesumljivo da će, bez obzira na relativno malo crnogorsko tržište, u narednom periodu puna pažnja biti usmjerena na dalji razvoj zakona i politike konkurencije (u skladu sa politikama EU) i njihovu stvarnu primjenu. Ovo posebno imajući u vidu da politika zaštite konkurencije  – kada se sprovodi na pravi način – predstavlja ključnu komponentu (kroz antimonopolsku politiku, politiku državne pomoći i kontrolu koncentracije) zdravije ekonomije.

U toku rada, učesnici savjetovanja upoznati su sa pravilima i politikom konkurencije, novim zakonodavnim okvirom u Crnoj Gori.

Na skupu su prezentovane obaveze učesnika, očekivanja EU za Crnu Goru po ovoj oblasti, a objašnjeni su i pojedinačni slučajevi i opšte norme po pitanju ograničavanja konkurencije (karteli i zloupotreba dominantnog položaja), zabranjenih sporazuma (u javnim nabavkama, distribuciji…), naknadi štete za povredu konkurencije u parničnom postupku, oslobađanju od kažnjavanja ili smanjenju kazne, kao i druge teme. Kako je istaknuto, slobodna i nesmetana konkurencija se ne može postići preko noći i odjednom u svim sektorima. Stoga tržište, trgovci, uvoznici, izvoznici i potrošači moraju prepoznati svoj zajednički interes u razvoju kulture konkurencije i pružanju pune podrške novouspostavljenim organima. Na tržištima sa dovoljnim brojem konkurenata (ili potencijalnih konkurenata), a stabilno uređenim, slobodna konkurencija bi trebalo da vodi ka niskim cijenama za potrošače, efikasnom korišćenju resursa od strane proizvođača, kao i povećanju dobrobiti društva.

Nakon poslednjeg panela koji je bio namijenjen diskusiji učesnika, bila je prilika da svoje viđenje „promociji“ načela obezbjeđenja konkurencije predstave  predstavnici Uprave za javne nabavke doc dr Mersad Mujević i G-đa Farisa Kardović, samostalni savjetnik, koji su istakli u svojoj diskusiji uređenost politike javnih kako institucionalne tako i zakonodavne sa aspekta aktivne promocije načela konkurentnsti, ovo naročito kada se govori o javnim nabavkama koji prate poglavlje upravljanja rizikom, aktivnostima na promocji transparentnosti i prepoznavanjem mjera te njihovoj nadgradnja u dijelu rizika u sprovođenju postupka javnih nabavki kod zaključivanje kartelskih sporazuma sa ciljem uticanja na rezultat nadmetanja.  Ovdje sistem javnih nabavki jasno preduzima sljedeće mjere za suzbijanje ovih rizika, izradom potpunih redovnih internih izvještaja o svim fazama pripreme i sprovođenja javne  nabavke i utvrđivanje pravila za izvještavanje o nepravilnostima, decidnim razdvajanjem funkcija u sprovođenju postupka javne nabavke, potpunoj informisanost o bilo kojem kontaktu sa ponuđačem na način što svi ostali učesnici procesa moraju da o tome budu obaviješteni na dokaziv način.

Događaj su otvorili Suzana Radulović, generalni sekretar UPCG i Miloš Andrović, vođa EU projekta “Jačanje politike zaštite konkurencije u Crnoj Gori“. Nakon toga uslijedilo je uvodno izlaganje Miodraga Vujovića, direktora AZZK, a zatim predavanja koja je držao Miloš Andrović.

Pored predstavnika Uprave za javne nabavke učesnici stručnog savjetovanja u hotelu „Podgorica“ bili su predstavnici privrednih subjekata (četrdeset malih, srednjih i velikih preduzeća), kao i institucija: Ministarstva ekonomije, Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Regulatorne agencije za energetiku, Agencije za nadzor osiguranja.

 

PR SLUŽBA UPRAVE ZA JAVNE NABAVKE