Pljevlja, 22. jul 2015. godine – Učešće direktora Uprave za javne nabavke doc dr Mersada Mujevića na edukativnom seminaru u ciklusu edukacije javnih funkcionera na temu sukob interesa u javnim nabavkama i kako ga preventirati, u organizaciji Komisije za sprečavanje sukoba interesa

Dana, 22. jula 2015. godine u Pljevljima, Komisija za sprečavanje sukoba interesa organizovala je edukativni seminar, u ciklusu edukacija planiranih za 2015. godinu za lokalne javne funkcionere opština Pljevlja i Žabljak, državne javne funkcionere, sudije, predstavnike medija i NVO.
Direktor Uprave za javne nabavke doc dr Mersad Mujević uzeo je učešće na seminaru kao jedan od predavača. Seminaru je prisustvovalo oko 50 učesnika, među kojima su bili direktori javnih ustanova, javnih preduzeća, direktori srednjih i osnovnih škola, direktori javnih predškolskih ustanova, predsjednici područnih organa za prekršaje, sudije za prekršaje, članovi UO, sekretari sekretarijata i odbornici.
Pozdravni govor održao je predsjednik Opštine g-din Mirko Đačić i istakao značaj edukacije javnih funkcionera u cilju što boljeg sticanja znanja iz oblasti sukoba interesa. Nakon uvodne riječi, prisutnima se obratio predsjednik Komisije dr Slobodan Leković, koji je učesnike detaljno upoznao sa načinom rada i ostvarenim rezultatima Komisije postignutim u prethodnom periodu, kao i sa novinama koje propisuje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Direktor Uprave, doc dr Mersad Mujević, u svom izlaganju istakao značaj sistema upravljanja javnim finansijama, kao i potrebu saradnje između institucija koje se bave sukobom interesa i javnim nabavkama, koja je i zvanično potvrđena potpisivanjem Memoranduma o saradnji, u cilju ispunjenja zahtjeva i obaveza, koje proističu iz Zakona o javnim nabavkama, govoreći pritom i o potencijalnom sukobu interesa između naručioca i ponuđača. U daljem izlaganju istakao je da je sukob interesa u postupku javne nabavke potencijalni izvor korupcije, kao najopasnijeg oponenta suštinskih ciljeva javnih nabavki, koji se najefikasnije suzbijaju na nivou preventive, odnosno kroz prepoznavanje rizičnih slučajeva i okolnosti koje se smatraju nedozvoljenim bez obzira na posljedice, kao i na praćanje i otklanjanje stvarnih rizika koji nastupe u toku postupka. Shodno navedenom, i ako su postojeća zakonska rješenja u ovo pogledu ocjenjivana kao veoma napredna i na nivou najviših međunarodnih standarda, izmjenama zakona su učinjena dalja poboljšanja u smislu cjelovitosti prepoznavanja potencijalnih slučajeva sukoba interesa na strani naručilaca i ponuđača i načina njihovog sprječavanja i otklanjanja, kao i predviđanja konkretnih propisane posljedica u slučaju da se postupak javne nabavke sprovede uz postojanje sukoba interesa. Pri tome je od posebne važnosti preciziranje sukoba interesa po osnovu direktnog ili indirektnog pripremanja tenderske dokumentacije, što je posebno izraženo u slučaju prethodne izrade tehničke dokumentacije za izvođenje radova, kao i u slučaju pružanja prethodnih stručnih savjeta i tehničkih pomoći. Kazao je i da je za naredni period predviđena izrada Metodologuje za utvrđivanje analize rizika u javnim nabavkama.
Na seminaru su predavači bili i Goranka Vučinić, Ristan Stijpović i Ivo Đoković koji su govorili o obavezama Komisije koje proizilaze iz Akcionih planova za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, vođenje postupka pred Komisijom, izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa, ograničenja u vršenju javnih funkcija i primanju poklona.

PR Služba Uprave