Uprava za javne nabavke, u saradnji sa ekspertima Sigme, održala je radionicu na temu javno-privatnog partnerstva i koncesija u kontekstu EU direktiva, u prostorijama Uprave za javne nabavke.
Sastanku su ispred Sigme prisustvovali eksperti g-din Mario Turković i g-din Daniel Ivarrson, kao i predstavnici drugih institucija kao što su Privredna komora, Unija poslodavaca, Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki, Zajednice opština kao i Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Sastankom je rukovodio direktor Uprave, doc dr Mersad Mujević koji je u uvodnom izlaganju istakao da je JPP instrument investicione politike sa kojim se ostvaruju prethodno definisani strateški/investicioni ciljevi, prije svega izgradnja/obnavljanje javne infrastrukture i unapređenje pružanja javnih usluga.
G-din Mujević je govorio o aktivnostima koje je Uprava sprovela u toku 2015/16. godine, kao i o budućim aktivnostima, naročito se osvrćući na pregovaračku poziciju Poglavlja V i istakao da je i u samoj Strategiji razvoja sistema javnih nabavki (2016-2020) kao nedostajući dio prepoznata oblast javno-privatnih partnerstava i koncesija.
Sastanak je nastavljen debatom o osnovnim pojmovima i uobičajenim praksama za uređenje sistema javno-privatnog partnerstva i koncesija, mogućnosti njihove primjene i usaglašenosti postojećih propisa sa direktivama EU.
Tom prilikom g–din Mario Turković je istakao da svaka zemlja prolazi kroz sistem uvođenja novih instituta na različit način, kao i da je praksa pokazala da je dobro slijediti primjere zemalja iz okruženja koje su već uvele u svoj sistem propisa vidove ugovornog odnosa kao što su javno-privatna partnerstva i koncesije. U nastavku su prezentovani pojmovi iz ovog domena, kao što su definicija JPP-a, modeli JPP-a kao i odnos JPP i koncesija, koncesije u smislu direktiva EU kao i drugi bitni pojmovi koje je bitno urediti a odnose se na jpp i koncesije.
Govoreći o dva modela JPP-a, koje oblike je g-din Turković pojasnio kao model JPP koji se temelji na raspoloživosti, koji služe izgradnji socijalne infrastrukture i koncesijski model, koji se temelji na preuzimanju rizika potražnje,zaključeno je da se Crna Gora mora opredijeliti koji od ova dva modela više odgovara njenim potrebama, zatim definisati i pravno objediniti propise koji će regulisati ovu široku i veoma važnu oblast.
Razmatrano je pitanje nadležnog tijela koje bi pratilo pripremu i sprovođenje ovih projekata, u ulozi Agencije ili drugog oblika djelovanja, koje bi imalo jasne nadležnosti.
Na sastanku je nedvosmisleno iznijeto mišljenje o velikom značaju koji ima ova tema u razvijenoj privredi, pa su u tom smislu data određena pojašnjenja pojmova u dijelu JPP i koncesija koje bi dopuna Strategije razvoja sistema javnioh nabavki (2016-2020) trebala da sadrži.
Na sastanku su pored predstavnika Uprave za javne nabavke prisustvovali i uzeli učešće predsjednik Državne komisije g-din Zoran Živković, predstavnik Unije poslodavaca g-din Branislav Begović CG i predstavnik PKCG g-din Aleksandar Mitrović.
PR Uprave za javne nabavke