Podgorica, 9. jun 2015. godine, okrugli sto „Poglavlje 23 – gdje smo sa reformama i kako obezbijediti napredak“

Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) je, uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Podgorici, organizovao Okrugli sto na temu „Poglavlje 23 – gdje smo sa reformama i kako obezbijediti napredak” sa ciljem otvaranja dijaloga o obavezama iz ovog poglavlja, a posebno u svijetlu pripreme ovogodišnjeg Izvještaja o napretku Crne Gore.

Poglavlje 23 je temelj osnovnih reformi u društvu i uspjeh u ovom poglavlju će generisati uspjeh u svim drugim, jer ne može biti razvoja ni ekonomije ni privrede ukoliko je u sistemu prisutna korupcija, ako nema snažnih institucija i poštovanja ljudskih prava.

Poglavlje 23 i u njemu sadržane oblasti (reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i osnovna prava) su od izrade Akcionog plana pa do danas prošli kroz dvije faze. Prva faza obuhvatala je izradu značajnog broja zakona, podzakonskih akata i drugih propisa, a onda je nastupila druga faza – faza sprovođenja tih zakona, formiranja institucija i testiranja njihovog rada. U tom smislu, Glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Andrija Pejović, naglasio je značaj nevladinog sektora u procesu EU integracija jer Izvještaji koje je dostavljala Koalicija NVO za praćenje pregovora u okviru pregovaračkog poglavlja 23, bili su veoma korisni i služili su da se bolje sagleda gdje bi se mogla unaprijediti reakcija na planove i mehanizme sprovođenja.

Sprovođenje obaveza Crne Gore u okviru poglavlja 23 je šansa i kao takvu je treba tretirati, da se stanje poboljša, insistiranje na traženju odgovornosti i stalno zalaganje za reformama zadatak je svih domaćih aktera: administracije, poslanika, nevladinog sektora, medija i građana. A prema riječima Britanskog ambasadora u Podgorici, Nj.E. Iana Vitinga, Crna Gora ima punu podršku Ujedinjenog Kraljevstva na svom evropskom putu, a posebno kada je riječ o poglavlju 23, jer je to jedno od najizazovnijih poglavlja sa kojima će se Crna Gora suočiti.

Na ovom Okruglom stolu, predstavnici Vlade predstavili su sve ono što je do sada učinjeno kako bi Crna Gora izgradila nezavisno i nepristrasno pravosuđe, osnažila borbu protiv korupcije i bolje zaštitila ljudska prava, a poslanici i nevladin sektor sagledali su kvalitet sprovedenih reformi i identifikovali ključne probleme i izazove.

Takođe, bitno je napomenuti da u ovoj fazi procesa treba osnaživati i građane da zahtijevaju sprovođenje reformi, jer ono što je sada na redu ne može sprovesti Evropska komisija – to je zadatak svih unutrašnjih aktera, svih nas, a članice EU će intenzivno posmatrati i ocjenjivati napredak.

U ime Uprave za javne nabavke u radu ovog okruglog stola aktivno učešće imala je g-đa Ljiljana Nikolić, samostalni savjetnik.

Obradila PR Služba Uprave