Posjeta eksperata ANAC-a Upravi za Javne nabavke

Podgorica; 08.11.2017 god. Na zahtjev Agencije za sprječavanje korupcije CG Upravu za javne nabavke su posjetili eksperti iz Nacionalne agencije za borbu protiv korupcije Republike Italije (ANAC–a) u sastavu gđa Laura Maskali i gdin Ipolio Pućija, sastanku je prisustvovala i g-đa Sonja Levstik stalna tvining savjetnica na projektu, predstavnice ASK-a gđa Grozdana Laković, gđa Godana Đurašković i gđa Jelena Drobnjak, direktor Uprave za javne nabavke dr Mersad Mujević i samostalna savjetnica u Upravi i menadžer integriteta gđa Ljiljana Nikolić.

Tema sastanka je bila primjena Zakona o javnim nabavkama, izazovi i prednosti u odnosu na ranija zakonska rješenja, sa posebnim osvrtom na antikorupcijske mjere u ZoJN.

Prisutne goste izvijestio je direktor dr Mersad Mujević i istakao, Uprava za javne nabavke u sklopu opšte prepoznate potrebe za poboljšanjem koordinacije među institucijama koje se bave preventivnim antikorupcijskim aktivnostima kontinuirano informiše predstavnike EU sa ciljevima unapređenja koordinacije između preventivnih organa koje se odnose na: dogovor oko konkretnih mjera za jačanje vidljivosti i prepoznatljivosti antikorupcijskih preventivnih napora, razvoj strateškog pristupa kojim se uzdiže profil koordinacije u oblasti prevencije korupcije na jedan veći institucionalni nivo, preliminarni pregled činjeničnog stanja u oblasti prikupljanja, analize i dijeljenja podataka među organima za prevenciju, razmatranje niza zaključaka i preporuka za dalje unapređenje koordinacijskih mjera.

Za korupciju u javnim nabavkama ima lijeka, ali je njegova primjena složena i zahtijeva aktivnost velikog broja aktera i stalno prilagođavanje. Ne radi se o jednom za svagda datom receptu koji jednom primijenjen daje trajne efekte. Međutim, elementi rješenja relativno su konstantni.

Portal javnih nabavki je odličan izvor informacija za kontrolu zakonitosti i svrsishodnosti sprovedenih javnih nabavki. Međutim, znatno više svijetla bi trebalo da bude bačeno na fazu utvrđivanja potreba za određenim robama, radovima i uslugama i planiranja javnih nabavki o kojima nema dovoljno informacija. Planovi javnih nabavki oskudijevaju objašnjenjima koja su nužna za njihovo razumijevanje.

Zakonom o javnim nabavkama, jasno su definisana pravila koja definišu koruptivne radnje, odnosno sukobe interesa. Članom 15 Zakona o javnim nabavkama definisano je antikorupcijsko pravilo, dok je članovima 16 i 17 istog Zakona, definisano sprječavanje sukoba interesa kod naručioca i ponuđača.

Vodeći se članom 15 stav 4, Zakona o javnim nabavkama, Ministarstvo finansija ustanovilo je „Pravilnik o načinu vođenja i sadržaju evidencije o kršenju antikorupcijskih pravila”, koji se može naći na portalu Uprave za javne nabavke (www.ujn.gov.me), a koji je stupio na snagu 01.01.2012. godine. Pravilnik sadrži način vođenja evidencije, sadržaj evidencije, izvještaj o ostvarenim koruptivnim radnjama, kao i obrasce za službenu zabilješku i evidenciju podataka o kršenju antikorupcijskih pravila. Naručioci su u obavezi da dva puta godišnje, do 31. juna i do 31. decembra tekuće godine, dostave Upravi za javne nabavke izvještaj, na osnovu kog UJN sačinjava godišnji izvještaj.

Shodno obavezi, ova služba je dostavljala šestomjesečne izvještaje o realizaciji mjera za koje je nadležna Uprava za javne nabavke iz Akcionog plana za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije, izvještaj o prijavama korupcije kao i izvještaj o informativnim kampanjama za borbu protiv korupcije. U toku 2013.godine, Uprava nije primila nijednu prijavu korupcije.

Kada je u pitanju borba protiv korupcije, prema važećim propisima Uprava se prevashodno bavi preventivnim radnjama. U cilju veće dostupnosti Uprave građanima, otvorena je telefonska linija posredstvom koje se građani mogu obratiti ovlašćenom službeniku radi prijave korupcije, dobijanja infromacija i pravnih savjeta.

Dr Mujević zaključio je da postojeći ZoJN naročit aspekt je posvetio antikorupcijskoj politici i politici sprječavanja sukoba interesa na način što je sukob interesa u postupku javne nabavke prepoznao kao potencijalni izvor korupcije, kao najopasnijeg oponenta suštinskih ciljeva javnih nabavki, koji se najefikasnije suzbijaju na nivou preventive, odnosno kroz prepoznavanje rizičnih slučajeva i okolnosti koje se smatraju nedozvoljenim bez obzira na posljedice, kao i na praćanje i otklanjanje stvarnih rizika koji nastupe u toku postupka. Shodno navedenom, i ako su postojeća zakonska rješenja u ovom pogledu ocjenjivana kao veoma napredna i na nivou najviših međunarodnih standarda, nacrt zakona koji je u proceduri učinjena su dalja poboljšanja u smislu cjelovitosti prepoznavanja potencijalnih slučajeva sukoba interesa na strani naručilaca i ponuđača i načina njihovog sprječavanja i otklanjanja, kao i predviđanja konkretno propisanih posljedica u slučaju da se postupak javne nabavke sprovede uz postojanje sukoba interesa. Pri tome je od posebne važnosti preciziranje sukoba interesa po osnovu direktnog ili indirektnog pripremanja tenderske dokumentacije, što je posebno izraženo u slučaju prethodne izrade tehničke dokumentacije za izvođenje radova, kao i u slučaju pružanja prethodnih stručnih savjeta i tehničkih pomoći.

Uprava za javne nabavke zaključila je 17-tog Jula 2017. godine sa Agencijom za sprječavanje korupcije Sporazum o saradnji kojim se bliže uređuje međusobna saradnja dvije institucije u cilju unapređenja sistema javnih nabavki i jačanja preventivnih antikorupcijskih aktivnosti.

Dr Mujević upoznao je i prisutne sa statusom projekata u saradnji sa EK i WB, kao i o aktivnostima na izradi Novog ZoJN koji će se oslanjati na Direktive iz 2014. godine i praksu ESP.

Eksperti Nacionalane agencije za borbu protiv korupcije Republike Italije koji su prisustvovali sastanku, interesovanje su pokazali još i na pitanja konttrole ugovora, portala javnih nabavki, međuinstitucionalnoj saradnji i dr. pitanja i obećali dati preporuke za izmjenu Zakonodavnih rješenja koja se odnose na Antikorupciju u skladu sa Direktivama EU.

 

PR SLUŽBA UzJN