Podgorica, dana 11. decembra tekuće godine, potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Stanko Zloković i rukovodilac Sektora za pravne i opšte poslove Privredne komore Crne Gore Aleksandar Mitrović, posjetili su Upravu za javne nabavke, u sklopu redovne aktivnosti razmjene iskustava PKCG i UzJN.
Radna posjeta bazirana je na dvije ključne stvari i to:
I Prva
- efekti primjene Izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama i
- proces ispunjenja obaveza iz EU Agende.
Direktor Mujević upoznao je predstavnike PKCG sa aktivnostima UzJN vezane za disiminaciju svih izmjena i dopuna ZoJN prema ponuđačima i naručiocima. Ova aktivnost se vršila kroz permanentnu obuku koja je definisana Programom rada UzJN. Obuke su sadržavale razjašnjenja novih pravnih instituta i njihovo doslijednija primjena.
Data su objašnjenja normativnih rješenja koja propisuju dodatne obaveze na strani naručioca a sve u cilju jačanja praktične primjene ovog zakona, inkorporiraući pri tom i nedostajuće odredbe Direktive 2004/17/EC kao i potpune inkorporiranosti Direktive 2009/81/EC koja reguliše dodjelu ugovora u oblasti odbrane i bezbjednosti. Rješenja predviđena zakonom na promovisanju učešća MiSP, evalucionih kriterijuma naročito onih vezanih za ekologiju i socijalna pitanja, pravnu zaštitu i dr.
Potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Stanko Zloković, je u svom obraćanu upoznao Direktora Mujevića sa određenim pitanjima koje postavljaju sa opravdanjem pojedini ponuđači, u smislu obavze poštovanja ZoJN, uslovima za učešće, ulozi MiSP u crnogorskoj privredi, potrebi za obukama i dr.
Razgovarano je na teme eventualnih Amandmana na postojeći ZoJN uz aktivno učešće PKCG.
II Aktivnosti na ispunjavanju obaveza iz EU agende
Usklađivanjem zakonodavstva sa evropskim, Crna Gora ojačava već dobro regulisanu oblast održivih javnih nabavki, a opcija uvođenja sistema elektronskih kao i održivih javnih nabavki otvara mogućnost savremenijem pristupu aktivnostima koje ova kompleksna oblast podrazumijeva.
Uprava za javne nabavke intenzivno radi na daljem jačanju pregovaračke pozicije Crne Gore vezane za punopravno članstvo u EU, naročito u dijelu koje se tiče Pregovaračkog poglavlja V – javne nabavke.
Bila je prilika da se Potpredsjednik PKCG upozna i sa aktivnostima koje UzJN sprovela vezane za GPA pri WTO i šansama za naša preduzeća na svjetskom tržištu usluga, roba i radova.
Obje strane su složile da je efikasan sistem javnih nabavki neophodan za ostvarivanje ciljeva slobodnog tržišta i obezbjeđivanje uslova tržišnog nadmetanja. Sistem javnih nabavki počiva na načelima transparentnosti, jednakog tretmana, slobodi tržišnog nadmetanja i nediskriminaciji.
Osim gore navedenog, identifikovani i nedostaci koji se odnose na dalje unaprijeđenje propisanog postupka koji je u određenim segmentima opterećen nepotrebnim formalizmom i zahtjevima koji nemaju suštinski značaj na kvalitet ponude i sigurnost realizacije budućeg ugovora, što sa jedne strane predstavlja određenu vrstu biznis barijere, jer od ponuđača zahtijeva povećane izdatke i ažurnost prilikom pripremanja ponude i ograničava tržišnu konkurenciju, a sa druge strane značajno doprinosi odugovlačenju toka postupka uzrokujući okolnosti i situacije koje utiču na konačni ishod postupka, kao i troškove u pogledu naknade za žalbe, koja predstavlja ogroman izdatak za ponuđače.
Takođe konstatovanaa je i činjenica da problem u javnim nabavkama je donekle uzrokovan neadekvatnošću drugih zakona i propisa pa možda i nije moguće da se riješe neki problemi samo poboljšanjem regulative iz oblasti javnih nabavki već treba poraditi i na drugim zakonima koji definišu predmet same javne nabavke.
Na kraju konstatovana je sa strane obje „institucije“ veoma dobra saradnja koja je rezultirala različitim vidovima projekata i ta saradnja treba da se nastavi u budućnosti.
PR služba Uprave za javne nabavke