U organicaziciji Ministarstva ekonomije – Direktorata za multilateralnu i regionalnu trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom, 17.04.2014. godine u hotelu Ramada održan je okrugli sto na temu – Strategija razvoja Jugoistočne Evrope 2020 (Strategija JIE).
Na okruglom stolu prisustvovali su predstavnici: Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća, Agencije za zaštitu konkurencije, Zavoda za intelektualnu svojinu, Uprave za javne nabavke, Regulatorne agencije za energetiku, Zavoda za statistiku, Privredne komore, Montenegro Biznis Alijanse, Agencije za promociju stranih investicija, Ministarstva pravde, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva poljoprivrede, Ministartsva održivog razvoja i turizma, Instituta za javno zdrvlje i Uprave carina.
Uvodnim riječima obratili su se g-din Goran Šćepanović, zamjenik ministra ekonomije, predstavnici OECD-a g-din Alan Paić i g-đica Anita Richter, Vođa projekta regionalnog savjeta g-đica Dragana Đurica.
Strategija JIE 2020 predstavlja važan segment u novim pristupima u rješavanju trenutnih izazova na putu ka Evropskim integracijama i definiciji razvojnog puta za Jugoistočnu Evropu i ima za cilj postizanje visokog i održivog eknomskog razvoja, a samim tim da podstakne privredni rast u regionu, veći prosperitet i stvaranje novih radnih mjesta, a sve kroz jačanje regionalne saradnje i veze sa Evropskom Unijom.
Strategija je jasno usmjerena na poboljšanje konkurentnosti Jugoistočne Evrope.
Prioritetni cilj okruglog stola bio je da što efikasnije predstavi ključne mjere i aktivnosti Strategije, koje će se implementirati u narednom periodu.
Nakon održane diskusije, te pružanja povratnih informacija od strane učesnika okruglog stola, predstavnika relevantnih ministarstava, poslovnih organizacija i udruženja, koji su zaduženi za ključna područja koja se navode u Strategiji, a tiču se investicija, trgovine, zaposlenosti i socijalnih pitanja, nauke, energije, zaštite životne sredine, isti su nakon glasanja izabrali sljedeće mjere koje moraju biti realizovane do kraja 2014. godine:
– Povećanje veze između sektora kulture i turizma;
– Poboljšanje pristupa finansijama za mala i srednja preduzeća;
– Uvođenje skrininga za alkohol u domove zdravlja Crne Gore;
– Razviti mjere za poboljanje bezbijednosti na putevima;
– Realizacija energetskog plana;
Navedene mjere nijesu konačne, već je ostavljena mogućnost svim predstavnicima institucija koji su prisustvovali okruglom stolu da pisanim putem dostave svoje primjedbe i sugestije Ministarstvu ekonomije, koji će nakon konsultacija sa predstavnicima OECD-a odlučiti koje mjere će biti izabrane za realizaciju do kraja 2014. godine.
Upravu za javne nabavke na okruglom stolu predstavljala je Farisa Kurpejović, samostalni savjetnik u Upravi za javne nabavke.