U organizaciji Privredne komore Crne Gore – Odbora informaciono komunikacione tehnologije održana javna tribina posvećena praktičnoj primjeni tenderske dokumentacije

Podgorica, 1. jul 2015. godine – Odbor informaciono komunikacionih tehnologija, na sjednici održanoj 1. jula 2015. godine razmotrio je pregled tržišta elektronskih komunikacija za prvi kvartal 2015, kao i model praktične primjene tenderske dokumentacije i njene povezanosti sa softverskim rješenjima. Prezentovani su i projekti HORIZON 2020 i Erasmus za preduzetnike početnike. Prezentaciju novog Softverskog rješenja na zadatu temu u ime Uprave imala je mr Gorana Mrvaljević, Rukovodilac odjeljenja za praćenje postupaka javnih nabavki i upravljanje elektronskim javnim nabavkama.

Sekretarka Odbora Nada Rakočević je kazala, predstavljajući informaciju o poslovnom ambijentu u sektoru ICT, da se u kontinuitetu realizuju mjere i aktivnosti koje će rezultirati povećanjem konkurentnosti crnogorske ekonomije, a koje se odnose, prije svega, na online dostupnost javnih usluga i implementaciju informacionog sistema za razmjenu dokumenata iz registara državnih organa, povećanje investicija u infrastrukturu za fiksni broadband i prelazak sa analognog na digitalno emitovanje televizijskih programa, koji je završen 17. juna 2015. godine, kao posljednja faza projekta koji je otpočeo 2011. godine. Time su stvoreni uslovi da se valorizuje (prodaje) “oslobođeni” radio-frekvencijski spektar, što direktno utiče na ekonomski rast, kroz povećanje prihoda budžeta, sa jedne strane i investicije u oblast elektronskih komunikacija, sa druge strane. U uslovima kada 93,9% preduzeća odnosno 53,7% domaćinstava posjeduje računar, posjedovanje osnovnih informatičkih vještina je imperativ, odnosno pokazatelj osnovne pismenosti. Prepoznajući društveni i ekonomski potencijal ICT-a i broadband, Crna Gora je ciljeve u oblasti informacionog društva uskladila sa ciljevima iz Digitalne agende za Evropu. Bilježeći u kontinuitetu pozitivne trendove u ovoj oblasti, poseban izazov je obezbjeđivanje pristupa internetu velikih brzina, što zahtijeva veliko interesovanje za usluge broadband povezivanja i korišćenje savremenih i kapacitativno zahtjevnih aplikacija u Crnoj Gori, sa jedne strane i značajno zaostajanje u broju priključaka broadband pristupa za prosjekom država članica Evropske Unije, sa druge strane.

Pomenuto je da je trenutno na portalu elektronske uprave 113 usluga koje pruža 27 institucija. Međutim, struktura usluga nije zadovoljavajuća, odnosno nedovoljan je broj usluga koje se tiču biznisa i oblasti građanskih prava, a koje su najmjerljivije sa aspekta administrativnih barijera.

Predstavnica Uprave za javne nabavke mr Gorana Mrvaljević predstavila je model praktične primjene tenderske dokumentacije i njene povezanosti sa softverskim rješenjima. Ona se u izlaganju posebno osvrnula na tendersku dokumentaciju za otvoreni postupak javne nabavke, novine koje su usklađene sa Direktivama 18/2004 i 17/2004 a koje su inkorporirane u važeće Izmjene i dopune ZoJN, očekivanja uspostavljanja sistema elektronskih javnih nabavki u Crnoj Gori, koji je danas u fazi prikupljanja opcija, te da će prvi tender vjerovatno biti raspisan u prvom kvartalu 2016. godine, a da bi trebalo da 2018. imamo elektronski sistem javnih nabavki.

Projekat HORIZON 2020 predstavila je Dragana Šofranac iz nadležnog sektora Privredne komore. Riječ o projektu koji treba da rezultira da se premosti tehnološki jaz između EU i SAD, ulaganjem u nauku, nove tehnologije i inovacije bliske tržištu.

Koordinator Miljan Šestović predstavio je Erasmus za preduzetnike početnike. Riječ je o projektu razmjene koji pruža novim ili potencijalnim preduzetnicima priliku da usavrše poslovna znanja i vještine kod iskusnijih preduzetnika – domaćina u drugoj zemlji.

 

PR Služba UzJN