U organizaciji Privredne komore u Podgorici, održana sjednica Grupacije za grafičku i izdavačku djelatnost, kojoj su prisustvovali predstavnici Uprave za javne nabavke i Ministarstva ekonomije, povodom stanja i problema u poslovanju grafičke i izdavačke djelatnosti

Predstavnici Uprave za javne nabavke, na poziv Privredne komore prisustvovali sjednici Grupacije za grafičku i izdavačku djelatnost, Podgorica, 22. februar 2016. godine.

Na sjednici je razmotrena informacija o problemima u grafičkoj i izdavačkoj djelatnosti, o kojoj je govorio sekretar Odbora Udruženja šumarstava, drvne i papirne industrije, gospodin Goran Popović, koji je između ostalog naveo da je proizvodnja organizovana prvenstveno u mikro, malim i srednjim preduzećima u privatnom vlasništvu i akcionarskim društvima. Instalisani kapaciteti su nedovoljno iskorišćeni, kao i da je sektor zavisan od uvoza repromaterijala. Neiskorišćeni kapaciteti predstavljaju jednu od komparativnih prednosti atraktivnu za strane partnere u smislu zajedničkog ulaganja, dugoročne poslovne kooperacije i poslovno tehničku saradnju. Poslednjih godina ovaj sektor karakteriše osnivanje velikog broja malih i mikro preduzeća, čime se pooštrava konkurencija na tržištu.

Predstavnici preduzeća iz grafičke i izdavačke djelatnosti ukazali su na visok spoljnotrgovinski deficit, u robnoj razmjeni za period od 2012 -2015 godine  za  promet  proizvoda hartije  i štampe, na ograničenja  u poslovanju  prilikom plasmana svojih proizvoda kod naručioca, obveznika primjene Zakona o javnim nabavkama  koji vrše nabavku proizvoda od hatrije i štampanih proizvoda  primjenom odgovarajućih postupaka  javne nabavke u skladu sa  ovim zakonom.

Tokom sastanka posebno je naglašeno da naručioci  ne navode potrebu stručno tehničke i kadrovske osposobljenosti ponuđača, odnosno ne definišu specifičnosti, čime omogućava potpunu otvorenost tržišta, te da se nabavkom nije omogućena zaštita domaćeg proizvođača, dok proizvođači iz drugih država posluju  na crnogorsko tržište bez ograničenja.

U svom izlaganju, pomoćnica Uprave za javne nabavke, gospođa Mara Bogavac, istakla je značaj domaće proizvodnje, razvoja  malih i srednjih preduzeća, stepena  opremljenosti, kao i organizacije rada  ovih preduzeća, politike  investiranja u nove tehnologije  kao bi isti bili konkuretni sa domaćem i ino tržištu.

Naglasila je da je od 2011 godine započeo proces pristupanja Crne Gore Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, da je  krajem 2014 godine, tačnije 29.10.2014.godine odlučeno o pristupanju Sporazumu o vladinim javnim nabavkama (GPA) kod Svjetske trgovinske organizacije (WTO), pri čemu je jedan od osnovnih uslova pristupanju bila usklađenost domaćeg zakonodavstva i institucija u oblasti javnih nabavki sa najboljom međunarodnom praksom,  postignuti stepen transparetnosti  i ravnopravnost svih učesnika u postupku javne nabavke, da će  pri tom svi  ponuđači  na tržištu  biti  tretirani tačno utvrđenim pravilima.

S obzirom na taj uslov i  mogućnost, ukazala je na potrebu  udruživanja  grafičara kako bi bili konkuretni  na tržištu pod istim uslovima.

Istakla je potrebu  jačanja kapaciteta samih ponuđača  za primjenu Zakona o javnim nabavkama, za istraživanje i analizu planiranih nabavki kod naručilaca,  jačanje  otvorenog dijaloga  ponuđača i naručilaca prije  pokretanja postupka javne nabavke,  kako bi upoznali naručilace sa proizvodima i uslugama koji se nude na tržištu, konkurencijom, zatim koje su njihove cijene, koji su potencijali ponuđača, kakva je struktura tržišta  u smislu  raznih podjela po ponuđačima, stepenu zadovoljenja ukupne tražnje, zainteresovanosti samih ponuđača za planiranu nabavku naručioca.

Ukljućujući se u navode koji su istakli učesnici  sastanka  g. Bogavac  je  ocijenila važnom potrebu otvorenog pristupa dijalogu  ponuđača i naručilaca prije pokretanja postupka javne nabavke u cilju dobijanja što boljih informacija prilikom sačinjavanja tehničkih specifikacija, otvorenog dijaloga posle potpisivanja ugovora,  kao i  na  ograničen i veoma ograničeni pristup  dijalogu tokom postupka javne nabavke na način propisan Zakonom o javnim nabavkama, a sve u cilju ravnopravnog tretmana ponuđača, bolje obezbijeđenosti  konkurencije,  postizanja što veće vrijednosti za  uloženi novac.

Posebno je naglasila  da Privredna komora Crne Gore i Uprava za javne nabavke razvijaju dobru saradnju u cilju jačanja osnovih  institucija u sistemu javnih nabavki , naručilaca i ponuđača.

PKCG

Sa održane sjednice

PR tim Uprave za javne nabavke