Na poziv predsjednika Odbora za evropske integracije g-dina Adrijana Vuksanovića, Direktor Uprave za javne nabavke i šef RG za Pregovaračko Poglavlje 5-Javne nabavke, g-din doc dr Mersad Mujević učesvovao u radu 21 sjednice Odbora

Podgorica; 06.mart 2018.godine održana je 21  sjednica Odbora za evropske integracije. Tema sjednice; „Napredak Crne Gore u pregovorima sa Evropskom unijom u okviru ispunjavanja ekonomskih kriterijuma“.

Diskusija o glavnim aspektima pregovaračkog procesa u odnosu na ispunjavanje ekonomskih kriterijuma, te o uticaju procesa pristupanja Evropskoj uniji na crnogorsku privredu. Pored predsjednika i članova Odbora, na sjednici su učestvovali P. Radovanović, generalni sekretar Privredne komore Crne Gore, J. Burzan, generalna direktorica za pristupanje EU Ministarstva evropskih poslova, članovi odbora udruženja Privredne komore Crne Gore, te članovi Pregovaračke grupe za ekonomska poglavlja iz oblasti, poglavlja 1 – Sloboda kretanja robe, 2 – Sloboda kretanja radnika, 3 – Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga, 4 – Sloboda kretanja kapitala, 5 – Javne nabavke, 6 – Privredno pravo, 7 – Pravo intelektualne svojine, 8 –Konkurencija, 9 – Finansijske usluge, 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor, 13 – Ribarstvo, 16 – Porezi, 17 – Ekonomska i monetarna unija, 18 – Statistika, 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, 20 – Preduzetništvo i industrijska politika, 28 – Zaštita potrošača i zdravlja.

Na temu javnih nabavki i Pregovaračke pozicije 5 Javne nabavke govorio je Šef Pregovaračkog Poglavlja 5 g-din doc dr Mersad Mujević, i istakao da javne nabavke predstavljaju važnu komponentu svake savremene ekonomije. Tokom proteklih godina dobro upravljanje javnim nabavkama postalo je ključna odrednica dobrog upravljanja i napretka države. Njegov značaj za društveni i ekonomski razvoj odražava se u činjenici da vrijednost javnih nabavki čini značajan udio u bruto društvenom proizvodu (BDP) svake zemlje (od 10-20%).

Pregovori u ovom poglavlju su otvoreni 18. decembra 2013. godine na Međuvladinoj konferenciji i za Crnu Goru je Evropska komisija tom prilikom definisala tri sveobuhvatna i kompleksna završna mjerila, za čije je ispunjenje bilo potrebno isplanirati i preduzeti niz aktivnosti, predvidjeti set zakonskih izmjena, strateških dokumenata i izvještaja kako bi se pratio napredak u cjelokupnom sistemu.

Ispunjavanje mjerila ide zacrtanom dinamikom uz poštovanje smjernica EK i zahtjeva crnogorske privrede.

Istakao je rad na novom zakonu o javnim nabavkama i pozvao na aktivno učešće na već raspisanoj javnoj raspravi kako bi na najbolji način došli do najboljih rješenja.

Podsjetio je ina Projekte koje Uprava za javne nabavke realizuje u saradnji sa Svjetskom bankom i Evropskom komisijom.

Predstavnici odbora udruženja Privredne komore Crne Gore izrazili su svoja očekivanja i mišljenja u vezi sa izmjenama zakonodavnog okvira, u pogledu bankarskog sektora, javnih nabavki i poboljšanja uslova za rad malih i srednjih preduzeća.

Učesnici tematske sjednice su se saglasili o potrebi intenzivnije komunikacije između poslanika i privrednika, a sve u cilju postizanja većeg kvaliteta zakonskih propisa i boljeg životnog standarda građana.

 

 

PR SLUŽBA UPRAVE