Održan sastanak sa ekspertom Evropske komisije za Evropu UN, g-dinom Dieter Hesse-om, ekonomskim konsultantom iz Ženeve i predstavnicom Ministartsva održivog razvoja i turizma Biljanom Kilibardom

U prostorijama Uprave za javne nabavke, dana 10.02.2014. godine,  održan je sastanak sa ekspertom Evropske komisije za Evropu UN, g-dinom Dieter Hesse-om, ekonomskim konsultantom iz Ženeve i predstavnicom Ministartsva održivog razvoja i turizma Biljanom Kilibardom. Sastankom je rukovodila Sandra Škatarić, rukovodilac Odjeljenja  za stručno osposobljavanje, usavršavanje i međunarodnu saradnju u oblasti javnih nabavki.
Tema razgovora i interesovanja bila je aktuelna pozicija Crne Gore na putu evropskih integracija u sektoru politike zelenih javnih nabavki. Oblast održivih javnih nabavki obuhvata socijalne i zelene aspekte javnih nabavki, odnos prema malim i srednjim preduzećima, kao i temu inovacija.
Osnovni principi i opšti ciljevi kojima se daju smjernice za uređenje ove oblasti sadržani su u Strategiji razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori za period 2011-2015, koja kao jedan od opštih ciljeva javnih nabavki ima podsticanje održivog ekomskog razvoja Crne Gore i rast životnog standarda građana. Strategijom se preporučuje razvoj sistema zelenih nabavki koji „podrazumijeva primjenu i poštovanje principa zaštite životne sredine i primjenu različitih socio-ekonomskih pitanja u postupcima javnih nabavki“, kao i koraci koje nadležna institucija treba da preduzme u segmentu ekoloških i socijalnih aspekata javnih nabavki. Kao glavni preduslov za sprovođenje održivih javnih nabavki, Zakon o javnim nabavkama daje mogućnost izbora ekonomski najpovoljnije ponude kao kriterijuma za izbor najpovoljnije ponude (član 93). U slučaju primjene ovog kriterijuma, Zakon daje mogućnost uključivanja sljedećih pod-kriterijuma koji su u skladu s odrednicima održivosti: program i stepen zaštite životne sredine, odnosno energetske efikasnosti; estetske i funkcionalne karakteristike (član 94). Zakon propisuje da kriterijum i podkriterijumi ne smiju da budu diskriminatorni i moraju da budu povezani sa sadržinom predmeta javne nabavke.
Zaključeno je da institucionalno, nadležnost za sprovođenje kako Strategije tako i Zakona o javnim nabavkama ima Uprava za javne nabavke, koja se obavlja i koja će se obavljati u saradnji s Ministarstvom održivog razvoja i turizma (za oblast zelenih javnih nabavki, strateškog planiranja i obuka), ekonomije (za oblast energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, malih i srednjih preduzeća i inovacija), nauke (za dio oblasti inovacija) i saobraćaja (za dio koji se tiče efikasnosti upotrebe goriva) i u tom pravcu u budućem periodu planirano je organizovanje radionica u cilju podizanja nivoa javne svijesti o značaju navedene oblasti.