Održana ekspertska obuka/radionica iz oblasti javnih nabavki u saradnji Uprava za javne nabavke i OECD/SIGMA na Teme „Ekonomski najpovoljnija ponuda i Okvirni sporazumi i njihova primejna“

Podgorica, 08.-09. maj 2018. godine, u hotelu Hilton u Podgorici održana je dvodnevna radionica u organizaciji Uprave za javne nabavke i OECD/SIGM-e na temu javnih nabavki.

Predstavnici državnih organa nadležnih za politiku i prakse u oblasti javnih nabavki, predstavnici tijela koja vrše centralne javne nabavke, privredni subjekati i ostalih, odazvali su se pozovu Uprave za javne nabavke na pomenutu radionicu.

Aktuelnost tema je „isprovocirana“ rješenjima koja nude nove Direktive iz 2014 godine.

Pojam  kriterijuma  za  dodjelu  ugovora  ima  centalno  mjesto  u  Direktivama  EU  iz  2014.godine. Na radionici je istaknuta važnost korištenja  kriterijuma  „ekonomski  najpovoljnija  ponuda”  kao  glavnog  koncepta, te da bi sve  najpovoljnije ponude trebale biti odabrane u skladu sa onim  što  naručioci  smatraju da  je  ekonomski  najpovoljnije  rješenje  između ponuđenih.

Dalje, u nastavku su navedene  informacije vezane za kriterijume izbora – ekonomski  najpovoljnije ponude i troška životnog ciklusa, sa pregledom najznačajnijih izmjena inplementiranih u Nacrt  ZoJN iz 2018.godine. Navedene su informacije i elementi na koje treba paziti u praksi, s ciljem prevencije potencijalnih greški, smanjivanjem nepravilnosti u postupanju naručioca i ponuđača.

Što se tiče druge teme okvirnog spaorazuma i njegove primejene  istaknuto je da u EU, okvirni sporazumi predstavlja rasprostranjeno sredstvo za lakšu nabavku predmeta sa standardnim specifikacijama i raširenom upotrebom. Ako se dobro primijene, oni mogu smanjiti administrativne troškove kako naručilaca tako i privrednih subjekata, obezbijediti uštede na osnovu objedinjavanja tražnje, a istovremeno i pružiti malim i srednjim preduzećima pristup tržištu javnih nabavki. Naročito predstavljaju sredstvo kojem se daje prednost kad su u pitanju centralizovane nabavke, pošto naručiocima postaje dostupan širok dijapazon roba i usluga i pomaže im da brzo i jednostavno obave naručivanje i dobiju  isporuku.

Istaknuto je da ove Radionica imaju za cilj da pomognu rukovodiocima nadležnih organa i institucija da donesu dobro potkrijepljene odluke o primjeni okvirnih sporazuma u Crnoj Gori.

Na radionici su predstavljene osnovne karakteristike različitih vrsta okvirnih sporazuma i njihova primjena u EU, sa praktičnim primjerima posebno iz Hrvatske i Slovenije. Prikazana su zakonske osnove, primjeri organizacionog ustrojstva za potrebe njihove primjene, te pokazano kako mogu da funkcionišu u praksi. Tokom cijele radionice postojala je mogućnost za postavljanje pitanja i dobijanje odgovora.

Radionicu je otvorili g-din Danijel Ivarsov, viši ekspert SIGME/OECD i direktor  Uprave g-din doc dr Mersd Mujević.

Predavači na pomenute radionice si bili g-din Zoran Blažević ispred Temporis savjetovanja, Hrvatska, g-din Borut Smrdel, predsjednik Državne revizijske komisije Slovenije kao i g-din Steen Bruun –Nielsen ekspert Sigme iz Irske, Ivančica Franjković iz Ministarstva ekonomije R Hrvatske, u diskusiji ispred Uprave za javne nabavke učestvovao direktor g-din Mersad Mujević koji je naglasio da pri postavljanju kriterijuma koji se primjenjuju za izbor ekonomski najpovoljnije ponude naručilac treba da poštuje načelo jednakog tretmana i zabrane diskriminacije. Kriterijume za izbor ponude ne smiju biti diskriminirajući i ne smiju narušavati slobodu tržišnog nadmetanja, kao što je to često bio slučaj ranije. Dalje, korištenjem kriterijuma ekonomski najpovoljnije ponude, isti moraju biti unaprijed određeni i objavljeni sa jasnom metodologijom izračuna bodova. Svrha ovakvoga postupanja je obezbjeđenje da: potencijalni ponuđači mogu pripremiti ponude na prikladan način u svrhu što boljeg zadovoljavanja postavljenih prioriteta od strane naručica; evaluacija ponuda bude sprovedena na transparentan način, te što objektivnije; relevantni učesnici (npr., žalbeno tijelo, revizori, unutarnje kontrole, druga tijelas različitim nadzornim funkcijama ili privredni subjedti) mogu nadzirati postupak u svrhu sprečavanja upotrebe diskriminacijskih kriterijuma. Naručilac mora unaprijed propisati metodologiju ocjene ENP-a. S obzirom na veliki broj mogućih promjenjivih funkcija naručioca  treba  imati  na  umu  da  ne  postoji  jedinstven  model  ocjene  koji  je  najbolji  i  opšte  primjenjiv. Cilj svakog  modela je definisati kriterijume za ocjenu koji će omogućiti uporedivost ponuda te izbor ekonomski najpovoljnije ponude. Prilikom pripreme tendrerske dokumentacija o nabavci u budućnosti će morati biti unaprijeđena saradnja između različitih jedinica određenog naručioca, upravo vezano za pripreme kriterijuma za izbor. Biće potrebno napraviti više analiza i ekonomskih opravdanja za upotrebu pojedinih kriterijuma, nego što to danas moraju napraviti naručioci kada koriste kriterium najniže cijene.

Pored g-dina Mujevića na ove dvije teme učešće su uzeli i predsjednik Državne komisije Zoran  Živković, član Državne komisije Tomo Miljić i pomoćnica direktora UzJN Mara Bogavac.

 

PR Služba UzJN

 

Agenda u prilogu.

Download

 

PR Služba UzJN