Održana IX Nacionalna antikorupcijska konferencija u organizaciji Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), 9. i 10.12.2015. godine, Hotel “Ramada” – Podgorica

U Podgorici dana 09 i 10.12.2015. godine održana je IX NACINALNU ANTI KORUPCIJSKA  KONFERENCIJA  sa temom Istraga i krivično gonjenje korupcije – uloga institucija, medija i NVO i Borba protiv političke korupcije – kako do demokratskih, fer i slobodnih izbora?

Mitja Drobnič je naveo da ako se osvrnemo na dostignuća naše države u poslednjih godinu možemo vidjeti da postoje pomaci, ali da je to još daleko od željenog nivoa. Lako provjerljiv podatak da su neki veoma značajni slučajevi potencijalne korupcije u Crnoj Gori otvoreni upravo kroz aktivnost MANS-a sam po sebi dovoljno govori.

Čestitke i priznanje – izjavio je Ministar pravde Zoran Pažin – Korupcija u Crnoj Gori nije sporadična pojava, već problem koji je zarobio državu, koja mora iskoristiti sve pravne i institucionalne mehanizme da procesuira takve slučajeve i zaštiti građane.

Diplomatski predstavnici, ali i ministar pravde Zoran Pažin, ocijenili su da je MANS dao izuzetan doprinos u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, odnosno zaštiti interesa građana.

Da bismo se borili protiv korupcije, potrebne su transparentne i odgovorne institucije, politike koje se kreiraju na otvoren način i čije sprovođenje kontroliše javnost – poručio je Mitja Drobnič Organizacije civilnog društva moraju igrati ključnu ulogu u pomaganju nadležnim organima u borbi protiv korupcije.

Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović poručila je da Mans neće stati, te da će se kao i prethodnih godina, zajedno sa kolegama iz civilnog sektora i medija, nastaviti da objavljuje dokaze da korumpirane i kriminalne mreže imaju uticaj i veze sa javnim funkcionerima i to u ključnim institucijama, a posebno u izvršnoj vlasti. Poručila je da slične konstatacije postoje i u izvještajima međunarodnih organizacija.

Riječ je o veoma moćnim grupama sa velikim interesima, pa je tu vrstu korupcije teško dokazati i teško se protiv nje boriti. Zarobljavanje države od strane tih kriminalno interesnih grupa uključuje formiranje paralelnih struktura sa ciljem ograničavanja političke konkurencije, ali i podrivanje slobodnih izbora kroz zloupotrebu državnih resursa i korišćenje tajnih fondova- izjavila je na konferenciji Vanja Ćalović, navodeći da su svi koji se u Crnoj Gori bore protiv korupcije i organizovanog kriminala izloženi raznim pritiscima i nasilju.

Ambasadorka SAD Su Kej Braun kazala je da organizacije civilnog društva moraju igrati ključnu ulogu u pomaganju nadležnim organima u borbi protiv korupcije.

Crnogorski građani su od 1.januara do 1.decembra prijavili 29 slučajeva korupcije, što predstavlja značajan porast jer je tokom prošle godine bilo 13 prijava koje se odnose na ovu pojavu, saopšteno je iz Uprave policije. Pripadnici Sektora kriminalističke policije su za prvih deset mjeseci ove godine nadležnim državnim tužiocima podnijeli 42 krivične prijave protiv 53 fizička i dva pravna lica zbog sumnje da su počinila 62 krivična djela sa obilježjima korupcije, kojima je, kako se procjenjuje, nastupila materijalna šteta od oko 974.155,00 eura.

Od ukupnog broja 11 prijava korupcije policiji je prijavljeno ličnim prisustvom, devet je podnijeto mejlom, osam poštom i jedna putem telefona – rekla je Tamara Popović, portparol Uprave policije, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.

Direktor MANS-ovog Monitoring programa Vuk Maraš naglasio je da u Crnoj Gori nije donijeta nijedna pravosnažna presuda za korupciju na visokom nivou.

Konferenciji  je prisustvovala Ljiljana Nikolić u ime Uprave za javne nabavke.

 

Obradila,

Ljiljana Nikolić