Podgorica, 11.12.2017. godine; U organizaciji Mans-a i uz podršku delegacije EU posredstvom delegacije EU CG, i kroz instrument za predpristupnu pomoć (IPA) Civil Society Facility (CSF), Britanske Ambasade u Podgorici i Ambasade SAD u Podgorici, održana XI nacionalna antikorupcijska konferencija

Podgorica, 11. decembar 2017 godine, u okviru obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije MANS uz podršku delegacije EU posredstvom delegacije EU CG, i kroz instrument za predpristupnu pomoć (IPA) Civil Society Facility (CSF), Britanske ambasade u Podgorici i ambasade SAD u Podgorici je organizovao održavanje XI Nacionalne antikorupcijske konferencije na teme oduzimanje i upravljanje imovinom stečenom kriminalom i borba protiv konflikta interesa i korupcije na visokom nivou. Sastanak je sa crnogorske strane otvorio Ministar unutrašnjih poslova g-din M. Nuhodžić, a u ime EU u PG Ambasador g-din A. Orav, M. A. Uyehara – ambasadorka SAD u Crnoj Gori i V. Ćalović Marković – izvršna direktorica MANS-a.

Korupcija je ozbiljan problem koji razara temeljne vrijednosti društva i u borbi protiv te pojave potrebne su jake institucije i politike koje se otvoreno sprovode, poručeno je na otvaranju 11. Nacionalne antikorupcijske konferencije.

„Može se zaključiti da smo ostvarili značajan napredak i takva ocjena je data na osnovu postignutih rezultata u istragama i konačnim presudama“, rekao je Nuhodžić. Prema njegovim riječima, sve primjedbe EK koje ukazuju na slabosti sa kojim se Crna Gora suočava na putu ka EU Vlada čita kao dobronamjerne i konstuktivne. On smatra da je u borbi protiv korupcije potrebno novo partnerstvo zasnovano na povjerenju cjelokupne zajednice, institucija medija i građana.

Izvršna direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) V. Ćalović Marković kazala je da su crnogorske institucije napravile zabrinjavajuće korake unazad kada je u pitanju borba protiv korupcije. „Borbu protiv korupcije pretvaraju u politički bič za disciplinovanje neistomišljenika“, rekla je Ćalović Marković.

Ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori A. Orav kazao je da korupcija cvjeta kada nema dovoljno transparentnosti i kada se donose odluke u tajnosti. „Ona uništava institucije i trebaju nam jake institucije i politike koje se otvoreno sprovode“, kazao je Orav. On je poručio da je u toj borbi potrebno okruženje koje podstiče novinare i građane da govore o korupciji, bez bilo kakvog straha.

Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država M. A. Uehara kazala je da je Crna Gora već preduzela ključne korake u razvoju djelotvornog i efikasnog okvira za borbu portiv korupcije. Ona je podsjetila da je Crna Gora uspostavila čvrst zakonodavni i institucionalni okvir usvajanjem novih zakona i osnivanjem Specijalnog državnog tužilaštva i ASK-a.„Crna Gora je prešla ogroman put posebno u dijelu tužilačkih napora i vjerujem da su ova postignuća samo početka i da mora i može ostvariti dalji napredak“. Ona je kazala da su operacije oduzimanja imovine stečene protiv zakonitom djelatnošću ključni insturmenti u borbi protiv korupcije i organizovnog kriminala.

Ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori, A. Kemp, kazala je da se korupcija mora prevazići ukoliko se želi obezbijediti prosperitet i pristup pravdi svim građanima„Korupcija traži investicije, rast i pravdu. Može da podrije našu bezbjednost u vezi sa organizovanim kriminalom i širenje raznih ideologija i ekstremizma“, navela je Kemp. Ona je kazala da ljudi često plaćaju mito da bi dobili određene javne usluge.„Ako je ne vidite ne znači da nije tu. Korupija može da lako inficira, izgleda nevino na početku ali tu se nude razne usluge u zamjenu za korupciju“, dodala je Kemp. Prema njenim riječima, svaki čin korupcije uništava društvo i ona treba stalnu pažnju novinara političara i građana.

Na temu krivičnog gonjenja korupcije, oduzimanju i upravljanju imovinom stečenom kriminalom govorili su: M. McNeir, detektiv i finansijski istražitelj, Metropoliten Police Service iz Velike Britanije; R. M. Cannon, advokat i ekspert za sporazume o priznanju krivice, advokatska kompanija Dentos iz SAD-a; A. Aziani, istraživač Istražnog centra Transcrime iz Italije; T. Giannone, istraživačica u sektoru za konfiskaciju imovine NVO Libera iz Italije. Iskustva Crne Gore: Z. Smolović sudija Apelacionog suda; B. Savić, predsjednik Višeg suda u Podgorici; V. Rutović tužilac SDT; Predstavnik Advokatske komore; V. Radulović advokat MANS-a.

Na temu konflikta interesa i korupcije na visokom nivou govorili su M. Vlasic, iz SAD-a advokat i ekspert za nezakonito bogaćenje i profesor Univerziteta Georgetown; R. Vining ekspert za vladavinu prava iz Velike Britanije; D. Orešković predsjednica Povjereništva za odlučivanje o sukobu interesa iz Hrvatske, R. Šabić Povjerenik za informcije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti iz Srbije; I. Shumanov, zamjenik direktora Transparency Internacional iz Rusije.

Upravu za javne nabavke predstavljala je Ljiljana Nikolić, samostalni savjetnik i menadžer integriteta u Upravi za javne nabavke CG.

Agenda u prilogu.

PDFDownload

PR Služba Uprave