Upravu za javne nabavke posjetio je tim eksperata TAIEX-a (Instrument za razmjenu informacija u vezi tehničke pomoći) Evropske komisije, na čelu sa g-dinom Alexander Fricke iz Generalnog Direktorata za susjedsku politiku i pregovorima o proširenju. Pored g-dina Fricke ekspertski tim činili su i g-đa Carmen Raluca Ipate, koja je u Direktoratu zadužena za Crnu Goru, g-din Timo Rantanen, ekspert iz oblasti javnih nabavki, g-din Mark Reilly iz Delegacije EK u Podgorici i g-din Matija Jovićević predstavnik Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Cilj misije predstavnika Evropske komisije je procjena implementacije propisa u oblasti javnih nabavki. Monitoring napretka koji je ostvarila Crna Gora u kontekstu pristupnih pregovora u vezi Poglavlja V pravne tekovine EU (javne nabavke). U ovu svrhu, misija će se zadržati u Crnoj Gori u periodu od 12-16. septembra tekuće godine i pored Uprave za javne nabavke održaće sastanke sa Privrednom komorom i Unijom poslodavaca (predstavnici ponuđača), Ministarstvom finansija (Sektor budžeta), Opštinom Budva (naručilac), JZU Dom zdravlja – Budva i JU Druga osnovna škola – Budva, Upravom za inspekcijske poslove, Ministarstvom održivog razvoja i turizma, Državnom komisijom za kontrolu postupaka javnih nabavki, Državnom revizorskom institucijom i Aerodromima Crne Gore.
U ovu svrhu, misija će izvršiti pregled kapaciteta za implementaciju države i procijeniti njenu praksu u monitoringu i nadzoru ugovora, uključujući i lokalni nivo. Ove oblasti su posebno obuhvaćene drugim završnim mjerilom za Poglavlje V.
Na čelu radnog tima Uprave za javne nabavke bio je doc dr Mersad Mujević, direktor Uprave i šef Radne grupe za Poglavlje V – javne nabavke, sa svojim saradnicama g-đom Marom Bogavac, pomoćnicom direktora Uprave, g-đicom Goranom Mrvaljević, načelnicom Odjeljenja za praćenje postupaka javnih nabavki i upravljanje elektronskim javnim nabavkama i g-đicom Sanjom Poleksić, samostalnim savjetnikom u Odjeljenju sa stručno osposbljavanje, usavršavanje i polaganje stručnog ispita.
G-din Mujević u svom uvodnom izlaganju govorio je o aktivnostima koje je Uprava sprovela u toku 2015/16. godine, kao i o budućim izazovima na polju politike javnih nabavki u Crnoj Gori, naročito se osvrćući u svom izlaganju na pregovaračku poziciju Poglavlja V, budućeg izvještavanja i dr.
Važan segment diskusije je bila i Startegija razvoja sistema javnih nabavki sa za period 2016-2020. godine, te dinamika ispunjenja obaveza iz Strategije.
Na sastanku, uz veoma funkcinalne PowerPoint prezentacije predstavljena su očekuvanja iz Agende predstavnicima TAIEX misije, a odnosile su se na:
- prikaz usvojenog normativnog okvira, posebno zakona, uz segment primjene propisa u praksi,
- prikaz sprovedenih obuka i aktivnosti,
- jačanje administrativnih kapaciteta,
- projektne aktivnosti.
Direktor UzJN u svom izlaganju istakao je da crnogorski sistem javnih nabavki u ovoj godini (2016.) obilježava 15 godina postojanja. Prije 15 godina, tj. 2001. godine, Vlada Crne Gore je usvojila prvi ZoJN; ovaj propis primjenjuje se sve do 2006. godine, kada stupa na snagu drugi ZoJN. Treći Zakon donijet je 2011. godine, počeo se primjenjivati 01.01.2012. godine. Izmjene i dopune ZoJN koje su stupile na snagu početkom maja 2015. predstavljaju, slobodno rečeno, četvrti ZoJN i one otklanjaju značajan broj slabosti u smislu efekata koje treba da daju javne nabavke, naročito kada se tiče:
- instituta nedovoljno efikasnih mehanizama prevencije zloupotreba u javnim nabavkama; ovdje se prije svega radilo na: prepoznavanju rizika u javnim nabavkama u dijelu planiranja, pripremi i odabiru postupaka javne nabavke kao i rizicima u dijelu realizacije ugovora,
- odsustva primjerenog i pravovremenog sankcionisanja kršenja Zakona,
- raskoraka između zakonom određenih zadataka i kapaciteta institucija nadležnih za politiku javnih nabavki,
- obuka i načina profesionalizacije službenika koji vode, a i rade u sistemu javnih nabavki,
- bolje koordinacije institucija.
Ekonomska, socijalna i politička zbivanja i tekuća budžetska ograničenja nametnuli su potrebu da se reformišu ova pravila i u našoj zemlji i da se krene u izradu Novog ZoJN, primjerenog paketu Diretiva EU iz 2014.godine.
Radna grupa za izradu Novog Zakona o javnim nabavkama je formirana 27. jula 2016. godine.
Važan dio razgovora su bili i budući izazovi, gdje su istaknute od starne g-dina Mujevića glavne promjene koje se očekuju u periodu 2016-2020. i jasno prikazane u Streteškom dokumentu razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori, koja podvlači četiri glavne komponente i to:
- donošenje novog Zakona o JPP i koncesijama,
- donošenje novog Zakona o javnim nabavkama (ZoJN), čiji je rok utvrđivanja na Vladi, prema planovima, I/II kvartal 2017. godine, a koji će biti usklađen sa novim paketom Direktiva iz 2014. godine koje uređuju ovu oblast,
- uspostavljanje elektronskog sistema javnih nabavki, čija je procijenjena vrijednost 1,65 miliona eura, kroz Instrument predpristupne pomoći (IPA) 2014. Slijedeći smjernice Evropskog parlamenta i Savjeta Evrope odlučili smo da pratimo dinamiku napretka u e-nabavkama postepeno.
Pomoćnica direktora g-đa Mara Bogavac u svojoj prezentaciji je prestavila zakonodavni okvir kao i modalitet monitoringa koje pruža UzJN, osvrćući se i na administartivne kapacitete kao i međuinstitucionalnu saradnju.
mr Gorana Mrvaljević prezentirala je funkcionalnost Portala javnih nabavki i neka rješenja budućeg projekta e-nabavki.
U nastavku rada svoje izlaganje na temu obuke i stručnog osposobljavanja i usavršavanje zaposlenih i drugih lica za vršenje poslova javnih nabavki govorila je Sanja Poleksić.
Preliminarni zaključak jeste da se radi o efikasnom sistemu javnih nabavki u Crnoj Gori koji je neophodan za ostvarivanje ciljeva slobodnog tržišta i obezbjeđivanje uslova tržišnog nadmetanja; da sistem javnih nabavki počiva na principima transparentnosti, jednakog tretmana, slobodi tržišnog nadmetanja i nediskriminaciji.
ZoJN ne priznaje preferencijalni tretman domaćih ponuđača u odnosu na inostrane. Prema crnogorskom ZoJN na crnogorskim tenderima mogu konkurisati preduzeća iz EU pod istim uslovima kao i domaća preduzeća, kao i preduzeća iz zemalja van EU. To znači da ne postoji povlašteni tretman domaćih privrednih subjekata u odnosu na inostrane privredne subjekte.
Cilj evropskog zakonodavstva u ovoj oblasti je da se davaocima usluga, isporučiocima roba i izvođačima radova obezbijedi mogućnost nadmetanja na javnim tenderima u državama članicama EU. Cilj je, sa jedne strane, jačanje ekonomskog razvoja i efikasnosti, ali i davanje punog smisla jedinstvenom tržištu EU.
Institucije uspostavljene u tu svrhu treba da obezbijede poštovanje zakonodavnog okvira na svim nivoima i osiguraju efikasan sistem pravne zaštite u postupcima javnih nabavki, koji se, između ostalog, zasniva na pravu podnošenja žalbe.
Pravna tekovina u oblasti javnih nabavki zasniva se na opštim principima koji proizilaze iz Ugovora o funkcionisanju Evropske unije, dio tri, glava IV i glava VII i sudske prakse Evropskog suda pravde, kao što su ekonomičnost i efektivnost, transparentnost, jednak tretman, slobodna konkurencija i nediskriminacija. Ovi principi primjenjuju se na sve postupke nabavki uključujući one koje nijesu pokrivene direktivama EU koje se odnose na nabavke robe, radova i usluga. Ova načela se u Crnoj Gori primjenjuju na javne nabavke u cjelini, nezavisno od vrijednosti, uključujući i javne nabavke ispod praga vrijednosti koji propisuju Direktive.
Crna Gora je svoje zakonodavstvo uskladila sa sljedećim direktivama:
- Direktiva 2004/18/EZ o usklađivanju postupaka za dodjelu ugovora o javnim radovima, ugovora o javnim nabavkama i ugovorima o javnim uslugama u pogledu takozvanih “tradicionalnih tijela za ugovaranje“;
- Direktiva 2004/17/EZ o usklađivanju postupaka subjekata koji djeluju u oblastima vodoprivrede, energetike, saobraćaja i poštanskih usluga. Polje primjene ovih direktiva definisan je kroz pokrivena tijela ili subjekte i ugovore, pragove primjene i specifična izuzeća.
- Direktiva 2009/81/EZ reguliše dodjelu pojedinih ugovora u poljima odbrane i bezbjednosti.
U pogledu dodjele javnih ugovora, pravna tekovina u oblasti nabavki sadrži tri direktive o lijekovima:
- Direktiva 89/665/EEZ o usklađivanju zakona, propisa i administrativnih odredbi koji se odnose na primjenu postupaka pregleda dodjele ugovora o javnim nabavkama i javnim radovima;
- Direktiva 92/13/EEZ o usklađivanju zakona, propisa i administrativnih odredbi koji se odnose na postupke nabavke subjekata koji djeluju u oblasti vodoprivrede, energetike i telekomunikacija;
- Direktiva 2007/66/EZ kojom se mijenjaju druge dvije direktive u cilju unapređenja efektivnosti procedura revizije dodjele javnih ugovora.
Pomenuta je potreba daljeg jačanja administrativnih kapaciteta i konstatovano kašnjenje kod aktivnosti na otpočinjanju e-projekta.
Agenda – download
PR Služba UzJN