Posjeta Delegacije IFAD Upravi za javne nabavke Crne Gore

Podgorica, 23. avgusta 2016.godine održan je sastanak u zgradi Stare Vlade; glavna tema je bio Novi Zakon o javnim nabavkama i na koji način će unaprijediti sistem javnih nabavki u Crnoj Gori.

Sastanku su prisustvovali zaposleni Uprave za javne nabavke: Bojana Ačković – samostalni savjetnik u Upravi, Svetlana Tomović – samostalni savjetnik i Branka Medenica, pripravnica.

 

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja su g-đa Maja Vukašinović – savjetnik za javne nabavke i Milan Leković – savjetnik za međunarodnu saradnju, kao i gđa Anta Sow – consultant, financial managment (IFAD).

Na početku sasatanka, u ime direktora Uprave za javne nabavke, gđa Bojana Ačković je poželjela dobrodošlicu i iskazala zadovoljstvo njihovom posjetom.

G-đa Sow je ukratko prezentovala funkciju IFAD organizacije. IFAD je posvećena iskorjenjivanju siromaštva ruralnih krajeva u zemljama u razvoju. Sjedište organizacije je u Rimu i članica je grupe za razvoj Ujedinjenih nacija.

G-đu Sow je na početku zanimalo na koji način Uprava za javne nabavke sprovodi propise, iz razloga što IFAD sprovodi neku vrstu procjene da li javne nabavke koriste i primenjuju propise u skladu sa nacionalnim propisima.

Takođe, interesovalo je koja je razlika, odnosno koje su suprotnosti izmedju postojećeg i novog zakona. Osim toga, bilo je i riječi o tome da li se zaista implementiraju nacionalni propisi. G-đu Sow je zanimalo i to da li Uprava za javne nabavke posjeduje standardne formate ugovora za robe, usluge itd, kao i da li prilikom izrade zakona sarađujemo sa Svjetskom bankom ili nekom drugom međunarodnom institucijom. Odgovoreno je da prilikom izrade legislative, Uprava za javne nabavke se do sada konsultovala sa stručnjacima iz Sigme.

Nakon postavljenih pitanja, g-đa Bojana Ačković je približila g-đi Sow osnovni cilj i zadatak Uprave za javne nabavke, odnosno njenu djelatnost.

Kao prvo, istakla je da Uprava za javne nabavke osnovana Uredbom o organizaciji rada i načinu rada državne uprave od 2012. godine, sprovodi i primenjuje zakon i propise u skladu sa nadležnošću ovog organa. Na pitanje da li je donošenje zakona obaveza ovog organa, ukazano je da Uprava za javne nabavke je inicijator, dok je donošenje zakona u nadležnosti Ministarstva finansija. Što se tiče novog zakona, pretpostavlja se da bi nacrt trebao da bude gotov do 1. decembra tekuće godine, tako da je u planu da počne sa primjenom u prvom ili drugom kvartalu 2017. godine.

Što se tiče glavnih izmjena novog zakona riječ je o implementaciji pravila iz Direktiva 23/24 i 25 Direktiva EK od 2014. godine, kao i rješenjima koje tretira novi ZUP.

Kao što svaki zakon prate podzakonski akti, tako da ni u ovom slučaju nema izuzetka. Prioritet je, prema riječima g-đe Ačković prevođenje Direktiva, radi boljeg razumijevanja i implementiranja u naš zakon. Jedan od važnijih iskoraka koje treba naglasiti kada govorimo o postojećem zakonu je publikovanje tenderske dokumentacije što omogućava bolju edukaciju potencijalnih službenika za javne nabavke s obzirom da od trenutka objavljivanje tenderske dokumentacije do zaključivanja ugovora koji se takođe objavljuje, možete pratiti kompletan proces od početka do kraja i izbjeći eventualne prepreke/greške na koje je naručilac naišao u toku postupka.

G-đu Sow je takođe interesovalo da li postoje nacrti za ugovore – ukazano je da postoje kako nacrti tako i objavljeni zaključeni ugovori.

Takodje, g-đu Swo je zanimalo i to da li Uprava ima određeni priručnik za sprovođenje javnih nabavki i na koji način se to sprovodi, kao i da li sve javne nabavke treba da se sprovedu korišćenjem ovog zakona. Što se tiče tog dijela, g-đa Ačković je objasnila da postoji obuka koja se sprovodi u skladu sa Programom za stručno osposobljavanje i usavršavanje kao i stručni ispit s obzirom da je zakonom predviđena obaveza polaganja stručnog ispita. Ispit se sastoji iz usmenog i pismenog dijela i u njemu su sažete selektovane teme iz zakona. Obuke kombinuju zakonske odredbe sa problemima iz prakse. Treba napomenuti da se tokom godine održavaju obuke u kontinuitetu, kao i to da imamo veći broj obuka u odnosu na broj polaganja ispita tokom jedne kalendarske godine, sve zavisi od broja zainteresovanih. Važno je još istaći da sve informacije koje se tiču polaganja stručnog ispita, kao i druge informacije vezane za javne nabavke mogu se pronaći na našoj internet stranici i redovno se ažuriraju. Položen stručni ispit za rad na poslovima javnih nabavki treba da ima 1/3 Komisije kao i da sve javne nabavke treba da se spovedu korišćenjem ovog zakona na nacionalnom nivou, što je predviđeno kako zakonom tako i  Pravilnikom o bližim kriterijumima za obrazovanje komisije – objavljen na Portalu Uprave.

U nastavku sastanka, govorilo se o načinu na koji je Uprava za javne nabavke sigurna da javni organi koriste Zakon o javnim nabavkama, zatim da li postoji razlika između načina primenjivana zakona za ugovore, šoping, otvorene postupke, kao i kratak prikaz sprovođenja javnih nabavki. Takođe, govorilo se i o ulozi Uprave za inspekcijske poslove javnih nabavki.

Na konstataciju g-đe Sow da svaki tender prati obrazovanje Komisije, g-đa Ačković je objasnila da postoji razlika što se tiče postupka primenjivanja zakona. Tako npr. šoping sprovodi službenik za javne nabavke, konkurs-žiri, dok je za otvorene postupke potrebno prisustvo komisije (min. tri člana).

Odabir komisije vrši se na osnovu pomenutog Pravilnika o obrazovanju komisije. Sama kontrola, odnosno sigurnost da javni organi sprovode Zakon o javnim nabavkama ogleda se kroz objavu dokumenta, naročito tenderske dokumentacije, gdje je bilo kakva izmjena obrazaca zabranjena.

Takođe, naručioci su dužni da dostave izvještaj o sprovedenim postupcima u toku godine i na taj način imamo kompletnu sliku o ugovorima koji jesu, odnosno nisu realizovani. Važno je napomenuti da po objavi odluke (poništenje, izbor najpovoljnije odluke, obustavi) period mirovanja je 10 dana.

Ukoliko u pomenutom periodu bude izjavljena žalba, obavještenje o istoj biće objavljeno na Portalu kako bi svi učesnici u postupku bili pravovremeno obavješteni u kojoj fazi je postupak.

Kontrola sprovedenih postupaka se vrši preko Uprave za inspekcijske poslove, tokom cijele godine. Što se tiče Uprave za javne nabavke administratori vrše prethodnu provjeru prije same objave na portalu. Tu imamo tim ljudi koji odlično poznaju zakon, kako bi mogli korigovati i uputiti na eventualne greške prije objavljivanja.

Svako ko je zainteresovan za uvid u tendersku dokumentaciju može pregledati dokumente kroz opciju pretrage na naslovnoj strani Portala, bez prethodne registracije. Na dnevnoj bazi broj posjeta na web stranici je oko 2.500. Trenutno četiri administratora u Upravi su zaduženi za taj posao. Svaka izmjena tenderske dokumentacije se bilježi na portalu.

Na pitanje prosječnog vremena koji administratori utroše na pregled dokumentacije, a prije same objave dokumenta odgovoreno je da to traje u prosjeku 5-10 min za jednostavne predmete a za složene i nekoliko sati. Potrebno je da do 11h dokumenta budu podnesena, kako bi ista bila objavljena do kraja radnog dana.

U odnosu na odjeljenje za elektronske nabavke, sektor za primjenu propisa i monitoring u javnim nabavkama, odlučuje o zahtjevima za sprovođenje pregovaračkog postupka bez prethodnog objavljivanja poziva. Uzimajući u obzir da je to najmaje transparentan postupak, prije davanja saglasnosti u formi rješenja, provjeravaju se navodi naručilaca i dokazi podnijeti u prilogu, u roku od osam dana.

G-đu Sow je zanimalo da li koristimo elektronske nabavke, kao i koji su to glavni problemi javnih nabavki u Crnoj Gori?

Novine koji nosi novi zakon tiču se elektronskih javnih nabavki koji će biti usklađene između ostalog i sa zakonom o e-upravi. Kapaciteti svih naručilaca u Crnoj Gori koji bi počeli sa primjenom elektronskih nabavki trenutno nisu na istom nivou. Poznajući takvo stanje, gdje određen procenat stanovništa ne koristi internet, postojećim zakonom predviđena je obaveza oglašavanja u dnevnim novinama, način na koji bi svi zainteresovani bili pravovremeno obaviješteni.

Vezano za probleme sa kojim se susreću javne nabavke u Crnoj Gori, može se reći da se to odnosi na brzinu rešavanja donošenja odluka po žalbi, dužinu trajanja, kao i žalbi.

Na kraju, g-đa Sow je iskazala zahvalnost i obećala ponovnu posjetu u novembru.

 

PR Služba UzJN