Predstavnici Uprave za javne nabavke učestvovali na okruglom stolu „Javne nabavke u Crnoj Gori – Pravni okvir i primjena“, održanom u organizaciji Mreže za razvoj nevladinog sektora u Hotelu „Ramada“, 26. novembra 2014. godine

U organizaciji Mreže za razvoj nevladinog sektora Instituta, u utorak, 26.11.2014. godine sa početkom u 9:30 sati u velikoj sali Hotela Ramada, održana je panel diskusija pod nazivom „Javne nabavke u Crnoj Gori – Pravni okvir i primjena“, na kojoj su ispred Uprave za javne nabavke učešće uzeli direktor doc. dr Mersad Mujević i pomoćnica Direktora Mara Bogavac, dipl.ecc.

Povod za organizovanje panel diskusije je analiza novih zakonskih rješenja predviđenih Izmjenama i dopunama zakona iz 2011. godine. Pored predstavnika Uprave u panel diskusiji kao uvodničar je bila i Predsjednica Državne Komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki, g-đa Suzana Pribilović, Donka Prodanova, projektni menadžer za unutrašnje tržište u Delegaciji EU u Podgorici i Vuk Maraš, Direktor monitoringa programa Mreže za afirmaciju nevladinog sektora.

Okruglom stolu prisustvovao je veliki broj ponuđača, naručilaca, predstavnika civilnog sektora kao i regulatornih tijela iz Crne Gore.

Direktor Uprave g-din Mujević je u svojem uvodnom izlaganju kazao da je trošenje javnih resursa oduvek bilo veoma važno pitanje u raznim ekonomskim analizama. Ovo pitanje postalo je još važnije zbog eskalacije Svetske ekonomske krize, a naročit značaj dobija kako u zemljama Evropske unije, tako i u zemljama u razvoju. Zakon o javnim nabavkama Crne Gore je 2011. godine uspostavio nove osnove sistema javnih nabavki, zasnovane na načelima ekonomičnosti i efektivnosti korišćenja javnih sredstava, transparentnosti postupaka i prevenciji zloupotreba prilikom korišćenja javnih sredstava, ali nije u potpunosti ispunio očekivanja. Uprkos tome što su neki nedostaci vremenom otklonjeni kroz podzakonske akte i dalje se pojavljuje određeni broj nepravilnosti i to najčešće uslijed načina na koji se sprovode javne nabavke, neprimjereno niskih i malog broja kazni, te nedostatka kapaciteta kako finansijskih, tako i administrativnih tijela zaduženih za sistem javnih nabavki – Uprave za javne nabavke, Komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki, pa i Upravnog suda.

Potreba unapređenja sistema javnih nabavki je definisana u svim dokumentima koji trasiraju evropski put naše zemlje, prije svega u godišnjim Izvještajima Evropske komisije o napretku za 2013. i 2014. godinu. Takođe, izvještaji koje periodično sprovode eksperti Organizacije za ekonomsku bezbijednost i saradnju, program SIGMA, ukazuju na potrebu dalje harmonizacije sa Direktivama EU i Praksom Evropskog Suda Pravde.

Kodifikacija normi u okviru sistema javnih nabavki zahtijeva jasno razumijevanje i čvrstu posvećenost integritetu svih aktera – organa vlasti, poslovnog sektora i društva, koji bi trebali biti uključeni u razvoj sistema javnih nabavki, s ciljem definisanja konkretnih preventivnih i kaznenih mjera, usmjerenih na pitanja odgovornosti, transparentnosti i poštenja na svim nivoima društvenog, političkog i ekonomskog sistema.

Ukupnа vriјеdnоst realizovanih ugovora o javnim nabavkama registrovanih od strane UzJN u 2013. godini iznosila je 277.001.460,50€, što je manje za 14,28% u odnosu na 2012. godinu. Vrijednost zaključenih ugovora putem transparentnog, otvorenog postupka nastavila je trend od prosječno 90 % zaključenih ugovora otvorenim postupkom što nas navodi i na zaključak o stabilanom udjelu nabavki male vrijednosti u ukupnoj vrijednosti javnih nabavki.

Prateća statistika ukazuje da ukupna vrijednost javnih nabavki u 2013. godini iznosi oko 15% BDP naše zemle. Samo 1% ušteda na godišnjem nivou činilo bi vrijednost 2,5 do 3,5 miliona eura, što svakako nije zanemarljivo.

Pored domaćeg, važan je i međunarodni aspekt javnih nabavki. Preduslov za korišćenje evropskih predpristupnih fondova, kao i drugih oblika međunarodne pomoći jeste postojanje uređenog sistema javnih nabavki koji podrazumijeva efikasno praćenje i kontrolu ispravnosti postupaka javnih nabavki. Otuda je izgradnja i funkcionisanje sistema javnih nabavki koje se oslanja na institucije primjerenih kapaciteta pitanje od prvorazrednog razvojnog značaja.

Zbog svega rečenog, pred našim institucijama je ozbiljan zadatak dalje harmonizacije našeg zakonodavdstva, jer slabosti se upravo otklanjaju stalnom harmonizacijom.

Izmjene i dopune ZoJN otklanjaju značajan broj slabosti u smislu efekata koje treba da daju javne nabavke, naročito kada se tiče:

1. instituta nedovoljno efikasnih mehanizama prevencije zloupotreba u javnim nabavkama; ovdje se prije svega radilo na: prepoznavanju rizika u javnim nabavkama u dijelu planiranja, pripreme i odabira postupaka javne nabavke, kao i rizicima u dijelu realizacije ugovora,
2. odsustvo primjerenog i pravovremenog sankcionisanja kršenja Zakona,
3. raskorak između zakonom određenih zadataka i kapaciteta institucija nadležnih za politiku javnih nabavki,
4. obuka i način profesionalizacije službenika koji vode, a i rade u sistemu javnih nabavki,
5. bolja koordinacija institucija,

Kvalitet predloženih izmjena i dopuna će se dodatno osigurati i unaprijediti kroz donošenje podzakonskih akata za sprovođenje Zakona, koja su od neposrednog značaja za njegovu primjenu.

U svom izlaganju g-đa Pribilović je govorila o pravnoj zaštiti i mogućnostima koje pružaju ove izmjene i dopune.

G-đa Prodanova je istakla u svom izlaganju posvećenost politici javnih nabavki ED u Podgorici i dala osvrt na najnoviji Izvještaj EK o napretku naše zemnlje, ukazujući na kvalitet zakonodane reforme u CG.

Na ovom skupu govorili su predstavnici ili njihovi ovlašćeni predstavnici o potrebi dodatnih napora da se ova djelatnost dodatno unaprijedi u formi poštovanja i ojačavanja načela javnih nabavki, naročito efektivnosti trošenja novca.

Sastanak je rezultirao zaključcima da se i prije konačnog usvajanja ovih izmjena i dopuna amandmanski reaguje tamo gdje se procjenjuje da će se sistemki politika javnih nabavki unapijediti.

Okrugli sto je završen u 14 časova.
 
PR SLUŽBA UzJN