Predstavnik Uprave za javne nabavke g-đa Ljiljana Nikolić učestvovala je na javnoj debati u organizaciji Instituta Alternativa na temu ,,Etika poslanika: od standarda do prakse”

Podgorica, 17.04.2015 godine.

Panel diskusija je dio projekta Analitički monitoring kontrolne funkcije Skupštine Crne Gore, koji Institut Alternativa sprovodi uz podršku Fondacije Instituta za otvoreno društvo Think Tank Fund-a  iz Budimpešte sa ciljem da pruži kritički ostvrt na sadržaj i primjenu Etičkog kodeksa poslanika, čije je usvajanje bilo predviđeno Akcionim planom za poglavlje 23 (pravosuđe i temeljna prava).

Panelisti su bili predstavnici svih poslaničkih klubova u Skupštini Crne Gore, koji su se usaglasili da je crnogorski parlament iznad drugih parlamenata u regionu po načinu međusobnog ophođenja poslanika.

Jedno od pitanja koje su postavili učesnici u diskusiji bila je i praktična nemogućnost građana da podnose prijave za kršenje Kodeska, budući da ovo pravo imaju samo predsjedavajući Skupštine, Kolegijum predsjednika Skupštine, poslanici i predsjednik kluba poslanika.

Odgovarajući na jedno od pitanja koje je Jovana Marović, koordinatorka istraživanja u Institutu alternativa, postavila na samom početku diskusije, a tiču se uvođenjem novčanih kazni za poslanike, Aleksandar Damjanović, predstavnik poslaničkog kluba Socijalističke narodne partije, kazao je da misli da novčane kazne protiv poslanika zbog kršenja etičkih standarda ne bi imale smisla.

Kako je jedna od tema diskusije bila i odgovornost za nerad poslanika, tj. za nedolazak na plenarne sjednice i na sjednice radnih tijela, Goran Tuponja, iz klubaposlanika Pozitivne Crne Gore, istakao je da neučešće u radu određenih sjednica može biti i izraz političkog stava. “ Ono što je važno je da poslanik ne smije da bude u sukobu interesa i da bude podložan korupciji ”, dodao je on.

Mladen Bojanić, iz kluba samostalnih poslanika u Skupštini, i Almer Kalač, iz Bošnjačke stranke, saglasili su se sa većinom svojih kolega da novčane kazne za kršenje etičkih standarda nijesu adekvatan odgovor, i da je, u tom smislu, efikasnija moralna-javna osuda.

Jovana Marović, osvrnuvši se na izlaganja panelista i učesnika u diskusiji, istakla je da IA podržava inicijativu da se vodi detaljna evidencija o doprinosu poslanika radu parlamenta, naročito u pogledu pristustva na plenarnim sjednicama i sjednicama radnih tijela, budući da se odsustvo poslanika sa sjednica smatra lakšom povredom Kodeksa.

“To će biti i jedna od preporuka monitoring izvještaja o kontrolnoj funkciji parlamenta, koji će Institut alternativa objaviti do kraja mjeseca”, istakla je ona.

 

Obradila,

Ljiljana Nikolić