U okviru pojekta „Ka efikasnim mehanizmima javnih nabavki u zemljama (potencijalnim) kandidatima za EU“ održana regionalna u Beogradu 25-27. novembar 2015. godine

Beograd, 26. i 27. novembra 2015. godine u okviru pojekta „Ka efikasnim mehanizmima javnih nabavki u zemljama (potencijalnim) kandidatima za EU“, Mans-ovi partner podržani od strane Evropske unije  organizovali su treću  regionalnu Konferenciju, kojoj su u ime  Uprave za javne nabavke prisustvovali Mara Bogavac pom.direktora., Sandra Škatarić rukovodilac Odjeljenja za stručno osposobljavanje, usavršavanje i polaganje stručnog ispita iz oblasti javnih nabavki  i  Zilha Bralić rukovodilac Odjeljenja za opšte poslove i finansije.

Projekat nosi zajednički naziv za zemlje potencijalne članice EU, sa ciljem da ove zemlje  dobiju  efikasan i efektivan sistem javnih nabavki jer ove zemlje ogromna sredstva troše na javne nabavke, s ciljem da građani imaju bolje usluge za uloženi novac i  da se  ubrza put ovih zemalja  ka  EU. Ova aktivnost je  usmjerena ka jačanju saradnje između državnih i nedržavnih aktera u utvrđivanju nepravilnosti u oblasti javnih nabavki i formulisanju preporuka za unapređenje.

O temi  „Kako do efektivne kontrole svrsishodnosti javnih nabavki“  na panel diskusiji govorili su predstavnici Državnih revizorskih institucija i  Uprava za javne nabavke  Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koji su u svojim sveobuhvatnim i iscrpnim  izlaganjima  prenijeli iskustva  u radu  iz svojih država. Na konferenciji su se čula  i iskustva Češke i Poljske.

Primjetno je da su diskutanti iznijeli da je zakonodavni i institucionalni okvir u ovim zemljama približno isti, ali su praktična iskustav različita. Govorilo se o  procesu planiranja javnih nabavki, načinu obezbeđivanja sredstva, sačinjavanju tenderske dokumentacije, pokretanju postupka, obezbeđenju zakonitosti toka postupka, jačanju institucija u sistemu i uspostavljanje institucionalnog okvira,o radu  uprava, državnih komisija, sudova  i drugih institucija. Naglaženo je da nema napretka ako se  čitav sistem ne posmatra u tijesnoj vezi sa sistemom zaštite konkurencije, pravosudnim sistemom i  drugim važnim segmentima jedne države.

Obzirom da su pojedina poglavlje u navedenim državama otvorena, da su kod drugih pred otvaranje ova konferencija je bila dobra osnova za dalju saradnju svih institucija   međusobno, da se pronađe najbolji algoritam saradnje ustanova koje se bave  poslovima za  javne nabavke, zaštitu konkurencije i sudske zaštite.

Prestavnici Uprava za javne nabavke  naglasili su da su javne nabavke složen posao, zato je potrebno da svi učesnici u postupku javne nabavke posjeduju odgovarajuće znanje i da imaju adekvatne kapacitete radi veće učinkovitosti, samim tim veće ekonomičnosti, efikasnosti, efektivnosti, pouzdanosti javnih nabavki, kao i praćenja  nabavki u smislu da li su sredstva potrošena svrsishodno u smislu zakoniitosti i zadovoljenja javnih interesa. Ovo je posebno značajno zbog primjetnog grubog odsustva svrsishodnosti javnih nabavki,  jedinstven je zaključak svih učesnika  ove sesije.

Na konverenciji je govoreno o stanju javnih nabavki u Crnoj Gori iz vizije NVO sektora sa posebnim osvrtom na svrsishodnosti kog planiranja, sastavljanja tehničke specifikacije. Naglašena je potreba  jasnijeg definisanja nadležnosti  i jačanja administrativnih klapaciteta  institucija kod praćenja realizacije ugovora, kao i jačanje elektonskih javnih nabavki i uspostavljanje novog sistema elektronskih javnih nabavki. Stim u vezi potreba obuka  kako bi naručioci, ponuđači i ostala zainteresovana lica, bila osposobljena za korišćenje elektronskog sistema javnih nabavki , kao i  obuka naručilaca i podizanje nivoa javne svijesti o prednostima i načinu korišćenja kriterijuma ekonomski najpovoljnija ponuda u zavisnosti od specifičnosti predmeta javne nabavke.

Na konferenciji su se čula i druga otvorena pitanja zajednička za zemlje  potencijalne kandidate  za EU .

 

PR Služba Uprave za javne nabavke