U organizaciji Uprave za javne nabavke i Instituta za standardizaciju održan okrugli sto na temu „Održive nabavke – uloga standarda u postizanju održivog razvoja“

Podgorica; 29.06.2018 godine. Uprava za javne nabavke Crne Gore u saradnji sa Institutom za standardizaciju Crne Gore organizovala je okrugli sto na temu „Održive  nabavke  – uloga standarda u postizanju održivog razvoja“.

Ovaj skup su otvorili u ime Uprave za javne nabavke Crne Gore g-din doc dr Mersad Mujević, direktor Uprave za javne nabavke i Pomoćnik direktora u Instituta za standardizaciju Crne Gore, Marko Šaranović.

 Direktor Uprave za javne nabavke Crne Gore g-din doc dr Mersad Mujević, u svom izlaganju istakao je da je usklađivanje državnog sistema javnih nabavki naše zemlje jedan od najbitnijih instrumenata za postojanje internog tržišta i uklanjanje prepreka za slobodnu trgovinu unutar EU. Reformom EU Direktiva o javnim nabavkama predviđeno je i intezivnije korišćenje javnih nabavki kao instrumenta za promociju održivog razvoja, što se ostvaruje kroz poštovanje visokih socijalnih i ekoloških kriterijuma kao i povećanje dostupnosti procesa javnih nabavki za mala i srednja preduzeća.

Znači da CG u održivim javnim nabavkama mora da nastoji da postigne odgovarajuću ravnotežu između tri stuba održivog razvoja – ekonomski, socijalni i ekološki – pri nabavci robe, usluga ili radova u svim fazama projekta.

Da jаvnе nаbаvке prеdstavljaju јеdаn оd tržišno baziranih instrumenata koji se koristi da se implementira Strategija Evrope 2020 zа pametаn, оdrživ i svеоbuhvаtan rаst sа ciljem dа se: poboljšaju uslovi za poslovanje sa inovacijama; podstakne šira upotreba zelenih nabavki; obezbijedi najefikasnije korišćenje javnih fondova i otvore tržišta javnih nabavki EU.

On je kazao da novi zakonodavni okvir, koji podstiče održive javne nabavke, uvodi princip horizontalne klauzule. „Ta horizontalna klauzula u suštini znači da naručilac može tenderskom dokumentacijom predvidjeti da će isključiti određeni privredni subjekat iz postupka javne nabavke, ako utvrdi da je prekršio obaveze zaštite životne sredine, ako je prekršio obaveze iz socijalnog prava, radnog prava, uključujući i obaveze po osnovu kolektivnog ugovora. To je fundamentalna karakteristika novog Zakona, kada je riječ o održivim javnim nabavkama“.

Takođe je kazao da Evropski standardi kao i standardi uopšte predstavljaju dokumente nastale na dobrovljnom dogovoru kojim se uspostavljaju kriterijumi za proizvode i usluge, a s ciljem obezbjeđenja da proizvodi i usluge odgovaraju svojoj svrsi te da budu uporedivi i usklađeni.

Evropskim standardima smatraju se standardi koje je razvila, usvojila i objavila jedna od tri evropske organizacije za standardizaciju: Evropski odbor za standardizaciju (CEN), Evropski odbor za standardizaciju u oblasti elektrotehnike (Cenelec) i Evropski institut za standarde u oblasti telekomunikacija (ETSI).

Evropska unija počela je koristiti standarde kao snažnu podršku za razvoj svojih politika i zakonodavstva sredinom ’80-ih godina 20. vijeka.

U okviru evropskih standarda poseban značaj imaju harmonizirani standardi. Na osnovu „novog pristupa“ u evropskom zakonodavnom konceptu koji je Vijeće EU definisalo 1985. godine evropske institucije koje dijele zakonodavnu ulogu (Vijeće EU, Evropska komisija i Evropski parlament) propisima (direktivama) određuju ključne zahtjeve koje određeni proizvod ili usluga moraju zadovoljiti, a evropske organizacije za standardizaciju izrađuju odgovarajuće tehničke specifikacije – harmonizirane standarde.

Standardi predstavljaju bitan instrument za ispunjenje osnovnih zahteva evropskog tehničkog zakonodavstva, koje je uslov za izvoz crnogorskih proizvoda na tržište EU, zbog čega svi evropski standardi moraju biti preuzeti kao crnogorski.

Osnovni ciljevi usklađivanja tehničkog zakonodavstva i izgradnje odgovarajuće nacionalne tehničke infrastrukture u zemljama članicama EU jesu bezbjednost proizvoda, zaštita zdravlja građana i njihova bezbjednost na radu, zaštita životne sredine, zaštita potrošača i uopšte, otklanjanje drugih rizika, što predstavlja značajnu tekovinu EU. Međutim, ne manje značajan cilj tog usklađivanja jeste i poboljšanje konkurentske sposobnosti domaće industrije radi ravnopravnog učešća u međunarodnoj razmeni roba i usluga kako na evropskom tako i na svetskom tržištu, istakao je Mujević.

Standard MEST ISO 20400, kako je istakla predsjednica Tehničkog komiteta ISME, BosiljkaVuković Simonović, definiše principe održivih nabavki, a njegova primjena dovodi do povećanja produktivnosti, optimizacije troškova i postizanja inovacija na tržištu, te da je posvećen smjernicama za održive javne nabavke. Ona je istakla da ISO 20400  vodi Crnu Goru u budućnost.

Pomoćnik direktora u Institutu za standardizaciju Crne Gore, Marko Šaranović, kazao je da crnogorski standard MEST ISO 20400 definiše principe održivih nabavki, kao i da, kako je dodao, uključuje transparentnost, odgovornost i poštovanje ljudskih prava. „Takođe, ima i etičnost u poslovanju. To su jako bitne kategorije, posebno za današnje moderno poslovanje. Takođe, naglašavaju se neki ključni faktori koji su zasnovani na upravljanju rizikom i određivanju prioriteta“, rekao je Šaranović.

On je kazao da je standard dostupan na engleskom i na crnogorskom jeziku, a za dostupnost na crnogorskom jeziku, kako je dodao, zaslužan je Tehnički komitet ISME/TK 007: Društvena odgovornost. „Naša zajednička saradnja može rezultirati da standard bude koristan i razumljiv velikom broju ekonomskih operatera, kako ekonomskih tako i onih vanprivrednih, ali da bude koristan i za društvo u cjelini“.

U ime Uprave za javne nabavke govorila je i g-đa Bojana Ačković, koja je govorila o mogućnostima koje novi Zakon o javnim nabavkama daje naručiocima za primjenu kriterijuma i aspekata zaštite životne sredine.

Na okruglom stolu pored pomenutih govorili su i Aleksandar Marđonović, Privredna komora Crne Gore, član ISME/TK 007, Jelena Kovačević, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Radovan Radojević, Predstavnik Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, Sanda Rakočević Asocijaciji za demokratski prosperitet Zid, članica ISME/TK 007, Igor Majer Elko tim, član ISME/TK 007 i Bojana Kalezić Montenegro Biznis Alijansa, članica ISME/TK 007.

Zaključci  sa  okruglog stola biće dostavljeni svim učesnicima stola i biće javno objavljeni.

Agenda i Fotografije u prilogu.

 

Download

 

 

PR SLUŽBA UPRAVE