Podgorica; 16. septembar 2015.godine, Pomoćnica direktora Uprave za javne nabavke g-đa Mara Bogavac, dipl.ecc, učestvovala je na odražanoj panel diskusiji „Kako protiv korupcije u javnim nabavkama“ održanoj 16.09.2015. godine u PR Centru u Podgorici u okviru projekta „Civilno društvo i građani protiv korupcije u javnim nabavkama“ u organizaciji NVO IA i Ambasade Kraljevine Holandije. Ostali učesnici bili su g-din Stevo Muk predsjednik Upravnog odbora NVO IA, g-đa Suzana Pribilović Predsjednica Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki, g-din Aleksandar Damjanović predsjednik Odbora za ekonomiju, finansije i budžet i g-đa dr Jovana Marović koordinatorka istraživanja u NVO IA.
Panel diskusija okupila je predstavnike naručilaca, ponuđača, civilnog sektora, medija i druge i tom prilikom je otvorena debata o iznesenim stavovima organizatora ove diskusije, njihovim uočenim nepravilnostima u oblasti javnih nabavki sa ciljem formulisanja preporuka za unapređenjene sistema javnih nabavki.
Pomoćnica direktora Uprave za javne nabavke u svom izlaganju istakla a na zadatu Temu, da je korupcija pojava koja se može vezivati kao rizična za svaku oblast u društvu u kojoj postoji manjkavost kulture, nedovoljna svijest da se živi za profesiju a ne da pojedinci žive od profesije. U cilju prevazilaženja negativnih uticaja ove pojave istakla je potrebu razmjene mišljenja, prije svega kritičkog mišljenja zasnovanog na činjenicama u cilju jačanja sistema javnih nabavki i stim u vezi efektivnijeg i efikasnijeg trošenja javnih sredstava.
Naglašeno je, da Zakon o javnim nabavkama uključujući izmjene posebno posvećen antikorupcijskoj politici i politici sukoba interesa, jasno je uredio antikorupcijska pravila, pravila sprečavanje sukoba interesa na strani naručioca i na strani ponuđača, kao i posljedicama sukoba interesa, obavezu naručioca da evidentira kršenje antikorupcijskih pravila i postojanje sukoba interesa i obaveznost prijavljivanja nadležnim organima.
Zakon je uredio i obavezu naručilaca da ponude sa ovim elementima odbaci, evidentira te slučajeve, sačini službenu zabilješku, podnese prijavu državnim organima radi preduzimanja mjera u skladu sa zakonom i o tome obavijesti Upravu za javne nabavke. Novina u ovom zakonu je da ugovor o javnoj nabavci koji je sačinjen uz kršenje antikorupcijskih mjera , ništav, kao i obaveznost da ugovor sadrži antikorupcijsku odredbu o ništavosti ugovora, u smislu antikorupcijske klauzule. S tim u vezi ovaj zakon je antikoruptivni zakon i zakon koji utiče na sprečavanje korupcije.
Zakon je precizno uredio obavezu naručioca da preduzme sve mjere kojima se sprečava sukob interesa lica koja učestvuju u postupku javne nabavke, kada postoji sukob interesa, obaveznost potpisivanja izjava o nepostojanju sukoba interesa ovlašćenog lica i drugih učesnika u postupku, nemogućnost zasnivanja radnog odnosa ovlašćenog lica, službenika za javne nabavke, članova komisije naručioca kod ponuđača sa kojim je zaključen ugovor o javnoj nabavci u postupku u kojem je učestvovao najmanje dvije godine nakon zaključivanja ugovora o javnoj nabavci.
Uređen je sukob interesa na strani ponuđača, da je ugovor ništav ako je zaključen uz postojanje sukoba interesa i obaveznost naručilaca da odbije ponudu u kojoj postoji sukob interesa, da se evidentiraju slučajevi sukoba interesa i o tome, bez odlaganja obavijesti nadležni organ da bi se postupak javne nabavk sproveo bez kršenja antikorupcijskog pravila i pojave sukoba interesa, korumpirane i nepoštene prakse.
Te shodno sa navedenim a u skladu sa Zakonom, urađen je Pravilnik o načinu vođenja i sadržaju evidencije o kršenju antikorupcijskih pravila i obaveznost sačinjava izvještaja i dostavljanja nadležnom organu o eventualnom postojanju kršenja navedenih pravila, koje naručioci poštuju i redovano dostavljaju izvještaj nadležnom organu.
Osim toga naručioci su dužni da postupak javne nabavke sprovedu uz puno poštovanje principa transparentnosti (objava na portalu javnih nabavki i jednom od štampanih medija), ravnopravnosti, jednakog tretmana, slobodne konkurencije, nediskriminacije, puno poštovanje principa ekonomičnosti i efikasnosti upotrebe javnih sredstava.
Uprava za javne nabavke radi na podizanju svijesti javnosti promocijom značaja javnih nabavki, benefitima koje pruža dosledna primjena Zakona o javnim nabavkama, s tim u vezi posebno je značajna saradnja Uprave sa drugim institucijama u sistemu javnih nabavki u Crnoj Gori, sredstvima javnog informisanja i NVO sektorom. Od posebne važnosti je dobra saradnja koju ovaj organ ima sa Upravom za antikorupcijsku inicijativu u cilju jačanja preventivnih aktivnosti borbe protiv korupcije, saradnje u slučaju podnijetih prijava o slučajevima korupcije, sprovođenje istraživanja o korupciji, zajedničko organizovanje seminara, okruglih stolova i drugih stručnih skupova na kojima se promoviše primjena antikorupcijskih mjera i principa i Komisijom za spečavanje sukoba interesa u cilju ispunjenja obaveza koje proističu iz Zakona o javnim nabavkama i Zakona o spečavanju sukoba interesa.
Uprava za javne nabavke podstiče predstavnike naručioca i ponuđača da prijavljuju nepravilnosti u postupcima posebno u dijelu neetičkog ponašanja i koruptivnih radnji, te u tom cilju ovaj organ ima otvorenu telefonsku liniju posredstvom koje građani mogu obratiti ovlašćeno službeniku radi prijave korupcije. Cilj je da jačanjem svijesti građana podižemo nivo kulture i korišćenja mogućnosti koji Zakon pruža u cilju prije svega jačanja profisionalizma u javnim nabavkama. Jedino informisan građanin, obučen službenik za javne nabavke, član komisija za otvaranje i vrednovanje ponuda, lica koja učestvuju u planiranju i drugim poslovima povezanim sa javnim nabavkama, uticaće na jačanje ovog prije svega antikoruptivnog Zakona, naglaseno je tokom izlaganja.
Ukazujući na značaj jačanja administrativnih kapaciteta obveznika primjene Zakona, osnovnih institucija u sistemu javnih nabavki u Crnoj Gori, značaj jačanja motivacije zaposlenih iz razloga jer obučen i motivisan službenik uz uređene materijane propise najbolja je mjera za sprečavanje radnji u javnim nabavkama koje koriste pojednicima a ne društvu u cjelini, završila je svoje izlaganje.
Izlaganje za ovu Temu su imali i ostali učesnici a naročito zapažena izlaganja su bila g-đe Suzane Pribilović, Predsjednice Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki, g-dina Steva Muka predsjednika UO NVO IA i g-dina Aleksandra Damjanovića, poslanika i Predsjednika Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine CG.
PR Služba UzJN