Bečići,Hotel Tara 19-21 oktobar 2018 godine, u organizaciji Instituta sertifikovanih računovođa i revizora na Temu „ Računovodstvena i revizorska profesija budućnosti: Povjerenje – Integritet – Transparentnost“ održan je XIII Kongresu računovođa i revizora Crne Gore uz učešće u radu između ostalih i predstavnika Uprave za javne nabavke.
Učešće i prisustvo na Kongresu bila je jedinstvena prilika da jednom mjestu vidimo, čujemo i učestvujemo u raspravama sa značajnim imenima iz struke i Institucija koje predstavljaju.
Kongres je otvorio g-din Prof. dr V Nikić, Predsjednik Upravnog odbora ISRCG, u uvodnom obraćanju govorili su i g-din Prof. dr N Milović, Dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici, Predstavnik Ministarstva finansija Crne Gore, Kancelarije EBRD za Crnu Goru, Poreske uprave Crne Gore i Centralne banke Crne Gore.
Direktor Uprave za javne nabavke g din Prof dr Mersad Mujević je u svom izlaganju a na Temu „Značaj prethodnog savjetovanja (dijaloga) o javnim nabavkama sa zainteresovanim subjektima i istraživanja tržišta“ istakao neophodnost promovisanja „dijaloga“ između države i privrede.
U svom radu je naročito istakao; Neprepoznavanje potrebe za uključivanjem (spoljnjih) učesnika/ponuđača (zainteresovanih strana) uobičajena je kritika brojnih ugovora što često nepovoljno utiče na njihov uspjeh, a nerijetko dovodi i do znatnih dodatnih troškova za ispravljanje propusta ili grešaka. Kvalitetna priprema postupka javne nabavke, kojoj prethodi temeljna analiza tržišta i savjetovanje sa privrednim subjektima, pridonosi definisanju predmeta nabavke, određivanju procijenjene vrijednosti nabavke, izboru adekvatnog postupka javne nabavke, definisanju kriterijuma za izbor privrednog subjekta i ekonomski najpovoljnije ponude. Odredbe prijedloga Zakona upućuju naručioce da uvijek, kada je to potrebno, prije početka postupka javne nabavke sprovode istraživanje tržišta, a sve radi odgovarajuće pripreme postupka javne nabavke. Takođe, određuje se da su prije pokretanja otvorenog ili ograničenog postupka javne nabavke radova, odnosno postupka velike vrijednosti za nabavu robe ili usluga, naručioci mogu dijelove tenderske dokumentacije staviti na prethodno savjetovanje sa zainteresovanim privrednim subjektima.Takođe se određuje da naručioci smiju tražiti i prihvatiti savjet nezavisnih stručnjaka, nadležnih tijela na tržištu u planiranju i sprovođenju postupka javne nabavke, ako takvi savjeti ne dovode do narušavanja tržišnog nadmetanja i kršenja načela javnih nabavki. Prosljeđivanjem relevantnih informacija svim učesnicima u postupku i određivanjem primjerenih rokova za dostavu ponuda osigurava se poštovanje načela javne nabavke.
Ove odredbe trebale bi donijeti prednosti i za ponuđače u postupcima javne nabavke, posebno za mala i srednja poduzeća. Transparentna i konkurentna javna nabavka trebala bi stvarati jednake poslovne prilike za sve privredne subjekte i uticati na mogućnost nuđenja različitih tehničkih rješenja, uz dodatno povećanje stepena kvaliteta nuđenih predmeta nabavke. S druge strane, naručioci trebaju podići stepen profesionalizacije, razvijati mehanizme planiranja postupaka javne nabavke te fleksibilizirati vlastite zahtjeve u odnosu na trendove koje diktira tržište.
Treba istaći i da je na Kongresu pored ostalih tema održano i dva okrugla stola na Teme – Zakona o privrednim društvima kojim je moderirao g din Prof. dr A Lojpur i okrugli sto na Temu – Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga i dileme u implementaciji poreskih zakonskih propisa kojim je moderirala g đa M Golubović.
Značaj ovih okruglih stolova je prilika da se na jednom mjestu čuju primjedbe na tekst zakona i sa druge prilika da se uvrste i predlože Amandmani na iste.
U ime Uprave za javne nabavke Kongresu je prisustvovala i g-đa M Bogavac pomoćnica direktora.
Agenda i fotografija u prilogu.
PR SLUŽBA UzJN