Uprava za javne nabavke je, u saradnji sa Zajednicom opština Crne Gore, organizovala 07.03.2014. godine u Bijelom Polju javnu raspravu povodom Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama

Uprava za javne nabavke je, u saradnji sa Zajednicom opština Crne Gore, organizovala 07.03.2014.godine u Bijelom Polju javnu raspravu povodom Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama. U skladu sa javno objavljenim pozivom, koji je upućen svim zainteresovanim subjektima i pojedincima, ova javna rasprava imala je za cilj da artikuliše relevantne stavove jedinica lokalne samouprave, uključujući i javne ustanove i javna preduzeća čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave na Nacrt Zakona.
U uvodnom obraćanju, prisutnima su se obratili doc dr Mersad Z Mujević, direktor Uprave za javne nabavke Crne Gore i Refik Bojadžić, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore .
Doc dr Mersad Mujević je, između ostalog, istakao da je Generalni utisak da je usvajanjem Zakona o javnim nabavkama koji je počeo da se primenjuje od 01.01.2012. godine stvoren povoljan pravni okvir i da je isti u velikoj mjeri usklađen sa pravnom tekovinom EU, ovo je i komentar brojnih organizacija prije svega i EK, UNDP, EBRD, SIGME, OEBS, WB gdje konsenzus jasno ukazuje da je postojeći Zakon u velikoj mjeri usklađen sa pravnom praksom i pravnom tekovinama EU. Sa druge strane, sistemska primena pozitivnih rešenja u ovom Zakonu je dovele do većeg stepena kontrole planiranja i sprovođenja javnih nabavki, sprovođenja antikoruptivnih mera i zaštite prava zainteresovanih lica. Razvoj i unapređenje sistema javnih nabavki može značajno pomoći daljem procesu EU integracija Crne Gore, naročito imajući u vidu da su javne nabavke značajna komponenta i u borbi protiv korupcije. Stoga konačno zakonsko rješenje mora obezbijediti neometano funkcionisanje efikasnog sistema javnih nabavki, odnosno postupke koji su transparentni i omogućavaju ekonomično i racionalno trošenje javnih sredstava tj. novca poreskih obveznika.

Ovo podrazumijeva kontinuirano jačanje znanja i vještina zaposlenih u državnoj upravi o javnim nabavkama, pa i ova današnja rasprava prilog je tome. Jedan od zahtjeva za članstvo u Evropskoj uniji je upravo reforma sistema javnih nabavki koja podrazumijeva širi kontekst liberalizacije tržišta i otvaranja unutrašnjeg tržišta. Ovo je naročito značajno na planu uspostavljanja stabilnog domaćeg tržišta koje je od velikog i vitalnog značaja za naša preduzeća u uslovima otežanog poslovanja i poremećenih ekonomskih odnosa.

Istovremeno, u sistemu javnih nabavki troši se ogoroman novac poreskih obveznika, što nas dodatno obavezuje na jačanje institucija ovog sistema, zakonitost u postupanju i ubrzano usaglašavanje sa Evropskom unijom.

Ratio legis novog Zakona jeste otkalanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi, jasnije definisanje odgovornosti onih koji sprovode postupke javnih nabavki, efikasniji mehanizmi prevencije zloupotreba u javnim nabavkama putem jačanja kroz sistem upravljanja naručiocima, ponuđačima kategorijama i ugovorima, jačanje kontrole putem značajnog povećanja javnosti u sprovođenju javnih nabavki , dat je naglasak na koordiniraniju obavezu saradnje rada nadležnih tijela, sistematičnije unaprijeđivanje kapaciteta i rada svih aktera javnih nabavki.

Izmjenama i dopunama izbjegnuće se nepotrebni formalizmom u zahtjevima koji nemaju suštinski značaj na kvalitet ponude i sigurnost realizacije budućeg ugovora, što sa jedne strane predstavlja određenu vrstu biznis barijere, jer od ponuđača zahtijeva povećane izdatke i ažurnost prilikom pripremanja ponude i ograničava tržišnu konkurenciju, a sa druge strane značajno doprinosi odugovlačenju toka postupka uzrokujući okolnosti i situacije koje utiču na konačni ishod postupka.

Zakon pored rečenog uključuje novine koje u značajnoj mjeri unapređuju primjenu osnovnih principa javnih nabavki, transparentnosti, konkurentnosti, jednakosti ponuđača, ekonomičnosti i efektivnosti, koje se naročito ogledaju kroz:

Nacrtom zakona predložene izmjene i dopune ovog dijela Zakona odnose se naročito na: preciziranje vrste postupaka javnih nabavki i njihovo sprovođenje u odnosu na utvrđene vrijednosne razrede; povećane su nadležnosti i ovlašćenja Uprave za javne nabavke kroz inspekcijski nadzor; definisanje okvirnog sporazuma kao načina zaključivanja ugovora o javnoj nabavci; redefinisanje šopinga kao otvorenog postupka javne nabavke male vrijednosti i njegovo potpuno integrisanje u opšti koncept sa aspekta obaveznosti ispunjavanja uslova za učešće u postupku javne nabavke i načina pripremanja i podnošenja ponuda i procedura sprovođenja postupka; preciziranje uslova za sprovođenja neposrednog sporazuma, kao postupka javne nabavke od strane naručilaca koji raspolažu izuzetno malim sredstvima za javne nabavke; preciziranje određenja predmeta javne nabavke radova i usluga; skraćenje rokova za izmjene i dopune planova javnih nabavki kao preduslova za pokretanje postupka javne nabavke i preciziranje nadležnosti za njihovo donošenje; preciziranje načina definisanja, odnosno određivanja predmeta javne; sadržinu, objavljivanje i dostavljanje tenderske dokumentacije i pojedinih njenih djelova; izmjene i dopune i pojašnjenja tenderske dokumentacije; sredstva finansijskog obezbjeđenja ponude i ugovora o javnoj nabavci; nadležnosti službenika za javne nabavke kao i nadležnosti i sastav komisije za otvaranje i vrednovanje ponuda; oglašavanje obavještenja o pokrenutom postupku javne nabavke; obavezne uslove za učešće u postupku javne nabavke i način dokazivanja njihove ispunjenosti; način određivanja i dokazivanja ispunjenosti fakultativnih uslova za učešće u postupku javne nabavke; oblik, formu i validnost dokaza za dokazivanje ispunjenosti uslova za učešće u postupku javne nabavke; način sačinjavanja i podnošenja ponuda; ispunjavanje određenih obaveznih i fakultativnih uslova od strane ponuđača preko podizvođača, odnosno podugovorača; rokove za podnošenje ponuda; kriterijume za vrednovanje ponuda, postupak javnog otvaranja ponuda, uslove za ispravnost ponude i razloge za neispravnost ponude; postupak pregleda, ocjene, upoređivanja i vrednovanja ponuda i odlučivanje o ispravnosti i neispravnosti podnesenih ponuda; uslove za obustavljanje postupka javne nabavke; zaključivanje ugovora o javnoj nabavci inaknadu štete u slučaju da ponuđač čija je ponuda izabrana kao najpovoljnija ne zaključi ugovor o javnoj nabavci i poništavanje postupka javne nabavke; jasno propisan način donošenja odluke o dodeli ugovora, procedura i rokovi za zaključenje ugovora i jasno i restriktivno propisane mogućnosti promjene ugovora; po prvi put uređene su nabavke u oblasti odbrane i bezbjednosti; sistem zaštite prava učinjen je efikasnijim; da se ugovor o javnoj nabavci zaključuje nakon pravosnažnosti odluke o izboru najpovoljnije ponude; predviđeni su prekršaji za sve ozbiljne povrede zakona;
Kvalitet predloženih izmjena i dopuna će se dodatno osigurati i unaprijediti kroz donošenje podzakonskih akata za sprovođenje Zakona, koja su od neposrednog značaja za njegovu primjenu.
U cilju pojašnjenja pojedinih odredbi Nacrta zakona i radi njihove lakše primjene u praksi , službenici koji se bave pitanjem javnih nabavki u jedinicama lokalne samouprave, aktivno su učestvovali u javnoj raspravi, postavljajući brojna pitanja članovima radne grupe koja je pripremila izmjene Zakona o javnim nabavkama. Posebna pažnja na javnoj raspravi posvećena je pitanjima utvrđivanja kriterijuma za odabir najpovoljnije ponude, odabira i sastava tenderske komisije, zaštite interesa naručioca, obima zaduženja i odgovornosti službenika koji se bave javnim nabavkama, i dr.
U nastavku rada članovi radne grupe g-din Tomo Miljić i g-đa Mara Bogavac su govorili o izmjenama i dopunama ZoJN sa aspekta pravne zaštite i aspekta prekršajne odgovornosti.
Nastavak rada karakteriše davanje pojašnjenja na postavjena pitanja, naglašavajući pri tom da će se sve sugestije uzeti u razmatranje prilikom izrade konačnog teksta Nacrta zakona.
Pozvali su sve prisutne da prisustvuju završnoj javnoj raspravi, koja če se održati 17.03.2014. godine u Podgorici, kako bi eventualno dali dodatne sugestije i zajedno doprinijeli izradi što kvalitetnijeg Zakona o javnim nabavkama.

PR Služba Uprave za javne nabavke