ReSPA je objavila prvu mrežu za javne nabavke za Zapadni Balkan i u ReSPA prostorijama u Danilovgradu u peridu od 15. do 16. jula 2014. godine organizovan je prvi sastanak.
Opšti cilj uspostavljanja Mreže je da se pruži pomoć i podrška zemljama članicama ReSPA-e i Kosova u postupku razvijanja stabilnog sistema javnih nabavki u cilju pripreme i ohrabrivanja za implementaciju pravnog okvira sa standardima EU.
Naime, na osnovu preporuka proisteklih iz predhodne aktivnosti koje je ReSPA imala sa najvažnijim institucijama u sistemu javnih nabavki Crne Gore i drugih država, prepoznata je neophodnost umrežavanja u oblasti javnih nabavki, obuhvatajući strateški i operativni nivo.
Mreža za javne nabavke uključila je izrađivače politika – direktore / načelnike institucija za javne nabavke, agencija, ministarstava za razvijanje sistema javnih nabavki i direktore /načelnike drugih ključnih institucija koje su dio sistema javnih nabavki (nadzorna tijela, centralna tijela za nabavke) sa ciljem obezbjeđenja političke podrške za razvijanje nacionalnih sistema javnih nabavki i potrebnih institucionalnih i pravnih okvira i dugoročnih strateških ciljeva.
Ovaj dvodnevni događaj okupio je 14 učesnika, od po dva predstavnika iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Kosova.
U radu prisutnim su prezentovana nova dostignuća u javnim nabavkama na nivou EU, nova Direktiva o javnim nabavkama 2014/24/EU Evropskog Parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. godine i ukidanje Direktive 2004/18/EK, Direktiva 2014/25/EU Evropskog Parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. godine po pitanju nabavki od strane subjekata koji obavljaju djelatnost iz oblasti vodoprivrede, energetike, saobraćaja i poštanskih usluga i ukidanje Direktive 2004/17/EK, zatim i nova Direktiva 2014/23/EU Evropskog Parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. godine u vezi zaključivanja ugovora o koncesijama.
Pri tom je naglašeno da Direktive i nedavna dostignuća u pogledu donošenja novih Direktiva 2014 o javnim nabavkama na nivou EU, su važan faktor za razvoj nacionalnih sistema javnih nabavki i predstavljaju dodatni napor i veći nivo znanja svih u sistemu javnih nabavkli, a posebno kada je riječ o prenošenju direktiva u nacionalne sisteme javnih nabavki.
Svi učesnici, predstavnici država članica ReSPA-e i Kosova su u pojedinačnim prezentacijama prikazali ključne izazove sa kojima se susreću u razvoju nacionalnih sistema javnih nabavki u okviru pristupanja EU, na temelju iskustva predhodnih i tekućih pregovora o pristupanju, naglasili prepreke i izazove u daljem razvoju nacionalnih kapaciteta u cilju sprovođenja i jačanja sistema javnih nabavki.
Pokazali su značajno interesovanje, motivisanost za temu Mreže, aktivno diskutovali o svim temama sa kolegama iz regiona, razmijenili mišljenja, dali veliki doprinos tokom sastanka za preporuke o najboljoj praksi, prepoznavanja potreba, razvoju mreže kao i iznalaženje najbolje metode za saradnju i iznijeli brojne ideje o daljem radu i razvijanju aktivnosti Mreže.