I Forum o javnim nabavakama u Crnoj Gori u 2016. godini

U organizaciji Uprave za javne nabavke Vlade Crne Gore (UJN), Koordinacionog tijela za praćenje sprovođenja Strategije razvoja javnih nabavki (KT), Privredne komore Crne Gore (PKCG) i Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), u Podgorici je održan Forum javnih nabavki, 18. jula 2016. godine.

 

Forum javnih nabavki se ove godine bavio pitanjem primjene Zakona o javnim nabavkama, godinu dana nakon što je počela primjena Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, u cilju pripreme za početak izrade novog zakonodavstva u ovoj oblasti kako bi se ono u punoj mjeri uskladilo sa evropskom pravnom tekovinom, uz uvažavanje potreba jačanja konkurentnosti privrede i ekonomičnosti sistema javnih nabavki u Crnoj Gori.

 

Tema Foruma je bila: „Godina dana primjene novih zakonskih rješenja u oblasti javnih nabavki – prednosti i nedostaci“.  Jednogodišnja primjena propisa u oblasti javnih nabavki pokazala je veliki broj nedostataka, ocijenjeno je na Forumu. Takođe, jedan od zaključaka je da bi stoga do kraja godine trebalo donijeti novi čije bi odredbe trebalo da pojednostave i učine efikasnijim taj sistem na koji se godšnje utroši 15% BDPa. Forum javnih nabavki bio je prilika da naručioci i ponuđači saopšte sve prednosti i nedostatke sa kojima su se suočavali u praksi primjene propisa iz te oblasti.

 

Forum je otvorio Dr Mersad Mujević, direktor Uprave za javne nabavke, navodeći da je dosadašnja praktična primjena važećeg Zakona o javnim nabavkama u prethodnih trinaest jeseci mjeseci pokazala da je njegov koncept dobro definisan, ali da određena zakonska rješenja treba podrobnije definisati i uskladiti sa materijalnim propisima i međunarodnim standardima.

 

U dosadašnjoj primjeni kao nedovoljno kvalitetna zakonska rješenja su se posebno pokazale odredbe koje se odnose na: oglašavanje u dnevnim novinama; nedovoljna ovlašćenja Uprave za javne nabavke u pogledu preventivnog praćenja sistema javnih nabavki i vršenja monitoringa; Određivanje rokova za spovođenje pojedinih radnji u postupku; Način objavljivanja obavještenja o podnijetom zahtjevu za zaštitu prava; Način dostavljanja dokaza za dokazivanje ispunjenosti uslova za učešće u postupku javne nabavke; Nije predviđena mogućnost i način vraćanja garancije ponude na zahtjev ponuđača; Nijesu precizirani uslovi za službenika za javne nabavke u skladu Zakonom o visokom obrazovanju, kao i pitanje da li je i u kojoj mjeri obavezan pratiti realizaciju ugovora o javnoj nabavci; Preširoko definisana neispravna ponuda pa se u praksi dešavaju različita tumačenja i postoji veliki prostor za izigravanje norme; Oblik i sastavni djelovi odluke su uređeni podzakonskom regulativom, dok je za obrazloženje odluke naručilac u obavezi da isto sačini u skladu sa ZUP-om, shodna primjena ZUP-a se ne određuje u odnosu na pojedine radnje postupka već se supsidijarna primjena ZUP-a odnosi na odredbe koje nijesu definisane posebnim zakonom. tj. Zakonom o javnim  nabavkama; U praksi se dešava da žalba izjavljena elektronskim putem se razmatra i ako ne sadrži napredni elektronski potpis, Neophodno je navesti dodatan rok u odnosu na period mirovanja, jer je u skladu sa ZUP-om dan predaje pošti ključan za ocjenu blagovremenosti žalbe, a u praksi se dešava da ista na adresu naručioca bude dostavljena nakon isteka perioda mirovanja, što naručioca navodi na obavezu da zakonski period mirovanja subjektivno produžava i odlaže zaključivanje ugovora o javnoj nabavci; S obzirom na definiciju zainteresovanog lica datu u članu 4 stav 1 tačka 17 ZoJN evidentno je da usljed postojanja široko definisanih uslova dolazi do zloupotrebe u ocjeni aktivne legitimacije i sa druge strane,  netransparentnosti ocjena koje su presudne za prihvatanje statusa aktivno legitimisanog lica u postupku zaštite prava; Kako blagovremeno podnijeta žalba prekida dalje aktivnosti naručioca u postupku javne nabavke, a da Državna komisija ne postupa u zakonskom roku, proizilazi šteta za naručioce u pravcu relizacije predmetnih nabavki; U slučajevima podnijetog zahtjeva za odobravanje nastavka postupka, Državna komisija, takođe, ne odlučuje u zakonskom roku, te ni u slučajevima 124 stav 2 ZJN naručilac nije u mogućnosti da nastavi postupak javne nabavke; Suvišan sadržaj žalbe;  Postupak po žalbi traje dugo; Nijesu predviđene prekršajne mjere za neke predmete inspekcijskog nadzora.

 

Gdin Mujević je kazao da bi Radna grupa za izradu novog zakona do kraja godine trebalo da uradi nacrt, kako bi on bio usvojen 2017. godine.

 

G-din Mujević je takođe u nastavku govorio i o „benefitima „ koje kako za naručioce tako i za ponuđače donosi novi paket Direktiva iz 2014 godine a ticale bi se između ostalog:

 

  • da Nova pravila pojednostavljuju procedure javnih nabavki i čine ih fleksibilnijim, što će donijeti koristi za naručioce i ponuđače, posebno za mala i srednja preduzeća,
  • naručioci će biti u boljem stanju da pregovaraju o uslovima ugovora sa kompanijama kako bi dobijli uslugu koja najbolje odgovara njihovim potrebama,
  • minimalni rokovi za procedure će biti kraći,

zZa učešće kompanija u postupku, biće dovoljno da podnesu izjavu da ispunjavaju ove uslove koji će drastično smanjiti obim dokumenata potrebnih za izbor preduzeća, i samo dobitna kompanija treba da dostavi svu dokumentaciju koja dokazuje da je kvalifikovana za dati ugovor

  • i dr.

 

Takođe je napomenuo da je više nego očigledno da postoji opstrukcija u sprovođenju javnih nabavki i to ne ide samo od ponuđača nego i od naručilaca koji pokušavaju da pronađu slabe tačke u regulativi.

 

Cijela jedna mašinerija je upotrebljena da se sabotira Zakon o javnim nabavkama, najviše je zloupotrebljavano pravo na žalbu, koje su u nekim slučajevima podnošene i pre objavljivanja tenderske dokumentacije. Događa se i da ponuđači sastavljaju takvu tendersku dokumentaciju da se unaprijed vidi ko će dobiti posao, a ima i takvih slučajeva da se po završetku tenderske procedure mjesecima ne donose odluke, kako bi, utisak je, najbolji ponuđači odustali od ponude itd.

 

U ime poslovnog sektora Crne Gore, G-din Aleksandar Mitrović iz Privredne komore je istakao da sam postupak mora biti znatno efikasniji i jednostavniji, posebno u dijelu podnošenja potrebnih dokaza utvrđivanja boniteta samih ponuđača i ocjenu njihovih ponuda za učešće na određenom tenderu.

 

Civilni sektor, odnosno NVO MANS, jedan od organizatora ovog Foruma, izrazio je viđenje da državu obavezuje više stotina miliona eura  koliko se svake godine utroši kroz taj sistem da još bolje uredi oblast javnih nabavki. Predstavnik MANS-a, G-din Vuk Maraš je kazao da Crna Gora ne smije sebi da dopusti da oko 63 miliona eura godišnje završi u sivim ili koruptivnim tokovima, što je i jedan od razloga što će i naručioci i ponuđači predložiti novi zakon.Tražiće da se smanji broj  potrebne dokumentacije za učešće na tenderima  ali i da se unaprijedi žalbeni postupak.

Na ostalim Panelima govorili su u Ime Uprave za javne nabavke , Pomoćnica Direktora g-đa Mara Bogavac, Član Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki g-din Tomo Miljić, Predstavnik Zajednice Opština CG Zoran Erceg, Glavni inspektor za javne nabavke g-din Hivzo Kajević, Predstavnik ponuđača g-din Stevan Karadaglić iz Kasteksa, g-đa Angelina Vuković iz Osmog reda i g-đa Suzana Radulović iz UpCG isperd naručilaca govorila je Maja Jovanović iz Ministarstva finansija.

 

Na ovogodišnjem Forumu je bilo prisutan veliki broj predstavnika naručilaca, ponuđača i zainteresovane javnosti iz Crne Gore.

 

DOC

Dnevni red – Download

 

PR Služba UzJN