Konferenciji pod nazivom „Informaciono društvo i rodna ravnopravnost“ u ime Uprave za javne nabavke prisustvovala i uzela učešće pomoćnica direktora Uprave za javne nabavke g-đa Mara Bogavac

U organizaciji Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije i Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, u srijedu, 05.11.2014. godine u zgradi Uprave za imovinu, u ul. Jovana Tomašeića 2, održana je konferencija pod nazivom „Informaciono društvo i rodna ravnopravnost“ na kojoj je u ime Uprave za javne nabavke učestvovala pomoćnica direktora Mara Bogavac.
Cilj Konferencije je da se ukaže na značaj rodne ravnopravnosti za razvoj informacionog društva, odnosno važnost ravnomjernog učešća žena i muškaraca u implementaciji i korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija.
Moderatorka na Konferenciji bila je predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, Nada Drobnjak. Na Konferenciji su govorile i Milica Vukotić, dekanica na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije, Vanja Grgurović, načelnica Odsjeka za informacone tehnologije Uprave za inspekcijske poslove, Aleksandra Popović iz kompanije E3 Consulting i direktor Direktorata u Ministarstvu za inforamciono društvo i telekomunikacije Radule Novović.
Ukazano je na značaj korišćenja savremenih tehnologija kao alata za prevazilaženje rodnog i digitalnog jaza, da je pitanje rodne ravnopravnosti u informaciono-komunikacionim tehnologijama, neodvoljivo od šireg pitanja digitalnog jaza sa kojima se susreću i razvijenije zemlje, da digitalni jaz najčešće pogađa one grupe koje se tradicionalno nalaze u nezavidnom položaju, da je konstantna edukacija jedan od načina kako bi se moglo uticati na smanjenje digitalnog jaza .
U svojoj diskusiji predstavnica Uprave za javne nabavke gos Mara Bogavac ukazala je da poslove javnih nabavki u Crnoj Gori većinom obavljaju žene, da su to poslovi koji zahtijevaju nova znanja, edukaciju u cilju inoviranja načina na koji se koriste ICT alati, kao i kako i na koji način raspoređujemo te koristi u cilju razvoja i jačanja elektronske komunikacije u javnim nabavkama.

Stim u vezi istakla je pored ostalog i zaiteresovanost za obuku, za dalje osposobljavanje i edukaciju zainteresovanih lica u sistemu javnih nabavki u Crnoj Gori u korišćenju informaciono – komunikacionih tehnologija koja se može bazirati na saradnji Uprave za javne nabavke sa Ministarstvom za informacijono društvo i telekomunikacije i Odborom za rodnu ravnopravnost.