Predstavnici Svjetske banke u posjeti Upravi za javne nabavke

Tema:Buduća saradnja WB i Uprave za javne nabavke Crne Gore u oblastima od zajedničkog interesovanja“.

Na zahtjev predstavnika Svjetske banke, 24. novembra održan je sastanak predstavnika g-đe Kashmire H. Daruwalla, tim lidera za region jugoistočne Evrope i g-dina Nikole Kerlete, specijaliste za javne nabavke sa Upravom za javne nabavke koju su predstavljali direktor Uprave doc. dr Mersad Mujević sa svojim saradnicima pomoćnicom direktora Marom Bogavac, rukovodiocem odjeljenja za stručno osposobljavanje, usavršavanje i međunarodnu saradnju mr Sandrom Škatarić i samostalnim savjetnikom Ljiljanom Nikolić.
Postavljenje g-đe Kashmire H. Daruwalla za novog tim lidera za region Jugozapadne Evrope za projekte koji se finansiraju iz portfelja Svjetske Banke, bio je povod održavanja sastanka koji je imao za cilj upoznavanje gostiju sa rješenjima koje je donosi novi Zakon o javnim nabavkama i postupcima javnih nabavki koji se sprovode u Crnoj Gori od 01.01.2012. godine.
Direktor Uprave je podsjetio na kontinuiranu i dobru saradnju sa Svjetskom Bankom sa aspekta kvalitetne razmjene informacija.
Uz osvrt na prethodni Zakon o javnim nabavkama iz 2011. godine, Direktor Uprave je obrazložio potrebu donošenja nove legislative, koja je u najvećoj mogućoj mjeri harmonizovana sa legislativom Evropske unije.
Motivi za daljom harmonizacijom su proizišli iz ključnih odluka Sporazuma o stabilizaciji i prudruživanju Evropskoj zajednici i njenim državama članicama, kao i iz redovnih izvještaja o napretku Crne Gore u ovoj oblasti za 2013. i 2014. godinu, Evropske Komisije.
Javne nabavke su jedne od oblasti u kojem Vlada Crne Gore čini značajan napredak, idući ka stvaranju opsežnog novog zakonodavstva i institucionalnog okvira. Reforma sektora javnih nabavki je uključena u širi kontekst dalje liberalizacije i otvaranja unutrašnjeg tržišta, reforme javne administracije i poboljšanja upravljanja javnim finansijama.
Javne nabavke predstavljaju važan dio crnogorske ekonomije, ukupna vrijednost javne nabavke gledano prosječno za zadnje 4 godine, iznosila je nešto oko 15% BDP-a.
Tokom razgovora Direktor Uprave g-din Mujević je naglasio kao izuzetno značajno nepostojanje preferencijalnog tretmana za inostrane privredne subjekte koji učestvuju na tenderima u Crnoj Gori u odnosu na domaće ponuđače, što je u skladu sa članom 35 Sporazuma sa STO.
Novi Zakon o javnim nabavkama donosi niz novih rješenja koja se odnose na:
• ekonomičnost i efektivnost korišćenja javnih sredstava,
• transparentnost postupaka;
• prevenciju zloupotreba prilikom korišćenja javnih sredstava i dr.

Pored ovih suštinskih unapređenja, ovaj Zakon je napravio i instrumente za postizanje ciljeva i drugih sekundarnih politika: zaštite i očuvanja prirode, uvažavanje socijalnih i etičkih vidika u društvu i prirodi, podsticanje inovacija i razvoja novih proizvoda i tehnologije, kao i podsticanje razvoja malih i srednjih preduzeća.
Važno je napomenuti da u dosadašnjem izvještajnom periodu, procenat otvorenih postupaka javnih nabavki kreće se prosječno nešto više od 90%, takođe da je intenzitet konkurencije u postupcima nešto više 4,5 ponuđača po tenderu i da se u Crnoj Gori prosječno zaključi nešto oko 5.000 ugovora na godišnjem nivou.
Uprava je navela da se svi statistički podaci od 2007. godine mogu naći na portalu www.ujn.gov.me/izvjestaji.
Predstavnici Svjetske Banke su iznijeli svoja iskustva iz njihove međunarodne prakse i na osnovu onoga što su čuli od predstavnika Uprave zaključili su da se radi o kvalitetnom i harmonizovanom Zakonu o javnim nabavkama kao i o vrlo naprednom sistemu elektronskog objavljivanja obavještenja zasnovanom na novom softverskom rješenju. Uprava je tokom posjete napravila prezentaciju Portala predstavnicima WB.
Planiran je nastavak dijaloga na konkretnim projektima kroz različite vidove tehničke pomoći.
U prvom redu pomoć bi se odnosila na proces stručnog osposobljavanja i usavršavanja kako naručilaca tako i ponuđača i to naročito sa aspekta dobrog upravljanja javnim ugovorima.
Drugo konstatovana je neophodna pomoć vezana za hardversku opremu. Treće, ekspertska pomoć oko izrade Strategije razvoja sistema javnih nabvaki za period 2015-2018.
Predstavnici Svjetske Banke su se sa pažnjom ponijeli prema predloženim modelima pomoći i izrazili su spremnost da se uključe u njihovu finalizaciju.
Direktor Uprave za javne nabavke tokom sastanka upoznao je predstavnike Svjetske Banke sa rješenjima Strateškog dokumenta koji pozicionira javne nabavke u Crnoj Gori u periodu od 2011-2015.godine kao i o procesu Evropskih integracija i budućeg članstva naše zemlje u ovu asocijaciju.
Nezaobilazna tema je bila i skori pristup Crne Gore Sporazuma o Vladinim nabavkama pri WTO, 29. oktobra 2014. godine. Pristupanje Sporazumu je iziskivalo postojanja usklađenog domaćeg zakonodavstva sa Direktivama EU.
Predstavnici Uprave za javne nabavke su uvažene goste upoznali i sa Projektom WB i PPA MNE iz 2013. godine, a ticala procjena javnih troškova i finansijske pouzdanosti (PEFA) u Crnoj Gori, sa aspekta javnih nabavki. Tom prilikom uvažene goste direktor Mujević je upoznao sa osnovnim pokazateljima pomenute Studije koja se može pročitati na Portalu Uprave za javne nabavke CG www.ujn.gov.me/publikacije, objavljene na crnogorskom i engleskom jeziku.
 
PR Služba Uprave