Predstavnici Uprave za javne nabavke 10., 13. i 14. oktobra 2014. godine posjetili opštine Kolašin, Mojkovac, Rožaje, Petnjicu, Berane i Andrijevicu

U skladu sa Programom rada Uprave za javne nabavke za 2014. godinu u okviru mjera definisanih Akcionim planom za implementaciju Strategije razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori za period 2011-2015 i preporuka Evropkse komisije, u cilju procjene stanja sistema javnih nabavki u organima lokalne samouprave, privrednim društvim i pravnim licima koja obavljaju poslove od javnog interesa na nivou lokalnih samouprava, predstavnici Uprave za javne nabavke pomoćnica direktora, Mara Bogavac i samostalni savjetnik u Sektoru za praćenje sprovođenja propisa i monitoring u javnim nabavkama, Goran Vojinović, posjetili su opštine Kolašin, Mojkovac, Rožaje, Petnjicu, Berane i Andrijevicu.

Tokom posjete predstavnici Uprave za javne nabavke razgovarali su sa potpresjednikom Opštine Kolašin Đorđijem Živkovićem, predsjednikom Opštine Mojkovac Dejanom Medojevićem, predsjednikom Opštine Rožaje Ejupom Nurkovićem i potpredsjednicima Idrizom Nurkovićem i Mirsadom Azemovićem, predsjednikom opštine Petnjica Samirom Agovićem, potpredsjednicima Opštine Berane Radem Kljajićem, Svetom Mitrovićem i Mirom Vešovićem, predsjednikom Opštine Andrijevica Srdjanom Mašovićem. Sastancima su u opštinama prisustvovali sekretari sekretarijata za opšu upravu i društvene djelatnosti, sekretari za finansije, službenici za javne nabavke, direktori privrednih društava čiji je osnivač lokalna samouprava i drugi.

Radna posjeta opštinama imala je za cilj da se izvrši ocjena stanja u primjeni Zakona o javnim nabavkama, stim u vezi poštovanja načela transparetnosti postupaka javnih nabavki, obezbeđenja konkurencije i ravnopravnosti, ekonomičnosti i efikasnosti upotrebe javnih sredstava, poštovanja antikorupcijskog pravila i pravila sprečavanja sukoba interesa na strani naručioca i sprečavanje sukoba interesa kod ponuđača.

Tokom posjete predstavnici Uprave za javne nabavke su posebno istakli da Zakon uređuje uslove, način i postupak javne nabavke, zaštitu prava u postupcima javnih nabavki kao i druga pitanja od značaja za javne nabavke. Shodno tome je obaveznost opština kao naručioca da stvore osnovne uslove za pokretanje postupka javne nabavke tj. da za predmetnu javnu nabavku obezbijede finansijska sredstva budžetom ili na drugi način i da predmetnu javnu nabavku predvide planom javnih nabavki. Ukazano je na značaj i obaveznost planiranja javnih nabavki, sadržinu plana, ko ga donosi, mogućnosti izmjene plana, definisanja predmeta javne nabavke u skladu sa CPV-em, iskazivanja procijenjene vrijednosti predmetne javne nabavke, odgovornost za planiranje i druga pitanja.
Pri tom je naglašen značaj izbora odgovorajućeg postupka javne nabavke, prednostima određene vrste postupka u odnosu na prirodu i procijenjenu vrijednost predmetne javne nabavke, a sve u cilju da se postupak javne nabavke efikasno sprovede u što kraćem roku, postigne bolja cijena i bolji kvalitet za uložena finansijska sredstva. Posebno je naglašena obaveznost imenovanja službenika za javne nabavke, jačanje administrativnih kapaciteta, osposobljavanje i edukacija zaposlenih uključenih u proces javne nabavke, obaveznost polaganja stručnog ispita za javne nabavke, obaveznost vođenja evidencije postupaka javnih nabavki, izvještavanja i čuvanja dokumentacije za sprovedene postupke javne nabavke od strane naručioca.

Razgovaralo se i o aktivnostima na lokalnom nivou u realizaciji Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala za period 2010-2014, gdje su javne nabavke identifikovane kao oblast od posebnog rizika, kao i značaju izrade procjene rizika u ovoj oblasti na lokalnom nivou, tj identifikaciji faktora koji mogu pogodovati kršenju antikorupcijskih pravila i sprečavanja sukoba interesa. Ukazano je na obavezu redovnog izvještavanja o kršenju antirkoriupcijskih pravila nadležnom organu u skladu sa Zakonom (dva puta godišnje) i Pravilnikom o načinu vođenja i sadržaju evidencije o kršenju antikorupcijskih pravila.

Predstavnici Uprave za javne nabavke su naišli na kvalitetan prijem u svim opštinama, zainteresovanost svih za obuku zaposlenih radi sticanja znanja i vještina u oblasti javnih nabavki u cilju obezbeđenja sertifikovanog kadra – službenika za javne nabavke, lica uključenih u Komisiju za otvaranje i vrednovanje ponuda, lica koja su uključena u proces planiranja radi uspostavljanja efikasnijeg sistema nabavki na lokalnom nivou i poštovanja osnovnih principa sistema javnih nabavki. Veliko interesovanje je pokazano za mogućnost izrade priručnika i drugog publikovbanog materijala, flajera, upustava o postupcima odlučivanja po žalbi i drugo.

Uprava za javne nabavke je u cilju daljeg razvoja jedinstvenog sistema javnih nabavki, radi bolje informisanosti, razmjene iskustva i prevazilaženja problema ukazala na značaj jačanja međusobne saradnje glavnih institucija u sistemu javnih nabavki, organa državne uprave koji su indirektno vezani za oblast javnih nabavki sa organima lokalnih samouprava.